Ludzie kultury Warmii i Mazur 2021
Zespół „Baby Ruśkie + 2 Promile” i Marek Barański
Zespół „Baby Ruśkie + 2 Promile”
Zespół powstał z inicjatywy Haliny Zapadki, obecnej sołtyski w Rusi. W zespole występuje 10 osób. Repertuar w głównej mierze stanowią tradycyjne pieśni warmińskie we współczesnych aranżacjach śpiewane w gwarze warmińskiej. W 2018 r. dzięki grantowi w programie „Działaj Lokalnie” zespołowi udało się zorganizować warsztaty nauki śpiewu i grania tradycyjnych pieśni warmińskich prowadzone przez Cezarego Makiewicza, który od tamtej pory stał się dla członków zespołu nauczycielem i mentorem.
Trzeba też wspomnieć o Edwardzie Cyfusie, który tłumaczy teksty piosenek na gwarę warmińską. Instytucją, która przyjęła zespół pod swoje skrzydła, jest Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie. Można śmiało powiedzieć, że zespół „Baby Ruśkie + 2 promile” kontynuuje dzieło krzewienia kultury warmińskiej zapoczątkowane przez Augustyna Steffena. „Baby Ruśkie” prezentują swój dorobek nie tylko na terenie gminy Stawiguda i powiatu olsztyńskiego, zapraszane są często do innych miejscowości naszego regionu. Działalność zespołu jest cenna zarówno ze względu na popularyzację muzycznego i językowego dziedzictwa kulturowego Warmii, ale także z uwagi na aspekt integrujący lokalną społeczność wokół sztuki i tradycji.
Laureat tegorocznej nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Instytucją wnioskującą o nagrodę było Stowarzyszenie Miłośników Rusi nad Łyną.
Marek Barański
Poeta i dziennikarz. Autor pięciu książek poetyckich, ok. 700 artykułów prasowych: recenzji literackich i teatralnych, felietonów o kulturze, wywiadów z pisarzami, artystami plastykami, muzykami, m.in. z Wiesławem Myśliwskim, Adamem Zagajewskim, Kazimierzem Orłosiem, Jerzym Dudą-Graczem, Michałem Maleńczukiem, a także opracowań na temat sztuki i ludzi kultury. Jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, chorwacki, francuski i rosyjski. Współautor dokumentów filmowych o Hieronimie Skurpskim, Aleksandrze Wołosie i Januszu Połomie, inicjator wystawy prezentującej twórczość śląskiego artysty Erwina Sówki w olsztyńskiej Galerii BWA i współautor w tejże galerii ekspozycji multimedialnej „Ikony i ślady. Nasz Olsztyn”. Współtwórca przedsięwzięć interdyscyplinarnych popularyzujących poezję. Od 2012 roku uczestnik corocznej akcji Teatru Węgajty popularyzującej historię Olsztyna „Miasto w drodze.
Laureat tegorocznej nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Instytucją wnioskującą o nagrodę było Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Olsztyn.
Posłuchaj audycji Ludzie Kultury Warmii i Mazur
Audycja powstała przy współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
Autor tekstu i zdjęcia: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.