Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Wybory 2018
Sejm przyjął „konstytucję dla nauki”. Co nowe prawo zmieni w funkcjonowaniu uniwersytetu w Olsztynie?
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce tzw. „konstytucja dla nauki” zyskała poparcie parlamentu. Ustawę z licznymi poprawkami sejm przyjął przed północną.
O tym, że nowe prawo będzie korzystne dla polskich uczelni jest przekonany doradca w gabinecie politycznym wicepremiera Jarosława Gowina – Michał Wypij.
Zmieni się bardzo wiele. Nowe prawo podnosi autonomię uczelni i pozwana im decydować jaką strukturę organizacyjną chcą wybrać. Autonomia będzie też zwiększona dzięki stworzeniu jednego strumienia finansowego, a nie jak do tej pory wykorzystywanie wielu dotacji celowych.
Jest to całościowa reforma szkolnictwa wyższego, która zakłada duże zmiany m.in. w finansowaniu uczelni i karierze naukowej. Konstytucja dla nauki zakłada np. uruchomienie specjalnych konkursów na dodatkowe finansowanie uczelni regionalnych, ale też zachowanie aktualnych nazw uczelni bez względu na zmiany w kategoriach.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nie musi się obawiać degradacji – podkreśla Mirosław Gornowicz, prorektor do spraw ekonomicznych i rozwoju.
Informacje o tym, że UWM mógłby stracić status uniwersytetu były bezpodstawne. Jest zapis, że uczelnie, które mają określony status zachowują go. Gdyby nawet tego zapisu nie było to Uniwersytet Warmińsko-Mazurski spełnia wszystkie merytoryczne warunki, by być klasycznym uniwersytetem.
Do projektu prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisów wprowadzających je przyjęto ponad 80 poprawek. Za przyjęciem ustawy głosowało 233 posłów, 195 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.
Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChromy