Koronawirus, Aktualności, Aplikacja mobilna
Ministerstwo Zdrowia tworzy Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19
W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. W rejestrze znajdą się m.in. informacje o wykonanych badaniach, zastosowanym leczeniu i hospitalizacji.
Zgodnie z rozporządzeniem, podmiotem prowadzącym rejestr jest Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Rejestr tworzy się na 12 miesięcy.
Dane będą przekazywane do rejestru za pomocą systemu teleinformatycznego przez szpitale i laboratoria wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W rejestrze przetwarza się dane osobowe chorego obejmujące: imię, nazwisko, płeć, PESEL (lub serię i numer paszportu), datę urodzenia, obywatelstwo, adres zamieszkania lub do korespondencji (w tym adres poczty elektronicznej) oraz numer telefonu kontaktowego.
W rejestrze będą przetwarzane także jednostkowe dane medyczne, w tym informacje o stanie zdrowia pacjenta w chwili postawienia diagnozy oraz informacje na temat badań wykonanych w ramach diagnostyki COVID-19. Znajdzie się tam m.in. informacja o zastosowanym leczeniu i hospitalizacji.
Do rejestru zostaną przekazane również dane pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, którym udzielano świadczeń opieki zdrowotnej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że rejestr ma pomóc w zwiększeniu kontroli potencjalnych ognisk zakażenia. Celem rejestru jest także długoterminowa obserwacja chorych po wypisie ze szpitala lub izolatorium. Ponadto zgromadzone dane będą wykorzystane m.in. do porównania efektów terapeutycznych.
Rozporządzenie wejdzie w życie w czwartek.
Autorka: Olga Zakolska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio