Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Ministerstwo Cyfryzacji apeluje, by zastrzec swój numer PESEL
Od 1 czerwca banki, notariusze i inne instytucje kredytowe przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzić w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Chodzi o ograniczenie skutków kradzieży tożsamości.
Zastrzeżenie numeru PESEL zapewnia ochronę przed jego nieautoryzowanym wykorzystaniem na przykład w przypadku prób zaciągnięcia kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody lub innych czynności wymagających weryfikacji tożsamości.
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że liczba kredytów wziętych na cudze dane stale rośnie. Zaznaczył, że w Polsce w ostatnim tylko kwartale o ponad 12 procent wzrosła liczba ataków, prób wyłudzeń kredytów.
Do próby wyłudzenia kredytu, różnego rodzaju oszustw finansowych dochodzi średnio co 40 minut. To oznacza, że tylko w 2024 roku odnotowano ponad 3 tysiące prób wyłudzeń
– powiedział szef resortu cyfryzacji.
Minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że ofiarami tych wyłudzeń i oszustw padają najczęściej osoby starsze. Dodała, że do tej pory swój numer PESEL zastrzegło około 700 tysięcy obywateli po 60. roku życia, co oznacza, że zdecydowało się na to zaledwie 10 procent osób w tej grupie wiekowej.
Analityk do spraw gospodarki cyfrowej w Polityce Insight Karol Tokarczyk wyjaśniał, że jeśli mimo zastrzeżenia numeru PESEL, powstanie zobowiązanie, instytucje nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu.
To duża zmiana, która prawdopodobnie mocno zmobilizuje instytucje finansowe do poprawy bezpieczeństwa i weryfikowania tego, kto korzysta z instrumentów finansowych
– powiedział.
Zastrzec swój numer PESEL można w aplikacji mObywatel, na stronie mobywatel.gov.pl przez Profil Zaufany, a także osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Zobowiązane do weryfikacji numeru PESEL będą: banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, firmy telekomunikacyjne i notariusze.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR