Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister zdrowia ostrzega przed wakacyjnymi problemami ze zdrowiem. Nie można bagatelizować objawów

Fot. fotolia.com

Gorączka, bóle brzucha, biegunka i bóle stawów po wakacjach spędzonych w odległych krajach mogą świadczyć o początkach egzotycznej choroby. Takie objawy trzeba skonsultować z lekarzem.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przypomniał, że wiele tropikalnych chorób zakaźnych przebiega w niecharakterystyczny sposób. Nawet malaria  nie rozwija się według klasycznego scenariusza. Dlatego, jeśli pojawi się na przykład wysoka gorączka u osoby, która była w tropikach, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, przypomniał, że przeciwko wielu chorobom można zaszczepić się przed wyjazdem. Jeśli planujemy wypoczynek w krajach o niskim standardzie higienicznym, trzeba zadbać o najprostszą profilaktykę i zaszczepić się przeciw tężcowi, zapaleniu wątroby typu A, czy typu B oraz zapomnianej już u nas wściekliźnie.

Profesor Andrzej Horban z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie przestrzegał kobiety w ciąży przed wyjazdami w nieznane, tropikalne kraje. – Jeśli ciężarna zachoruje na malarię, wirus Zika czy zapalenie wątroby typu E, występujące w Indiach, skutki mogą być tragiczne – mówił profesor.

Informacje dotyczące zagrożeń i potrzebnych szczepień profilaktycznych w innych krajach można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa spraw zagranicznych.

Autor: IAR

Redakcja: A. Podbielska

Więcej w choroba, wakacje, minister zdrowia, objawy
90 procent chorych na osteoporozę nie jest leczonych

W Polsce jest co najmniej 2,5 mln chorych na osteoporozę, jednak aż 90 proc. z nich nie zażywa żadnych leków, nawet wtedy, gdy ulega kolejnym złamaniom...

Zamknij
RadioOlsztynTV