Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Czarnek w Elblągu: w systemie oświaty najważniejszy jest uczeń

Wiceminister A. Śliwka i minister P. Czarnek w Elblągu

– Trzeba skończyć z mówieniem dzieciom w szkole, że mają tylko prawa; mają prawa i obowiązki – powiedział w środę w Elblągu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak ocenił, potrzeba powrotu do dyscypliny, odpowiedzialności, obowiązku i autorytetu.

Podczas spotkania z mieszkańcami Elbląga minister przypomniał, że tylko w ciągu ostatnich trzech lat ponad 8 mld zł trafiło z rządu do poszczególnych samorządów na inwestycje edukacyjne, w tym infrastrukturalne. Dodał, że tylko na budowę, rozbudowę i modernizację szkół i przedszkoli samorządy w całej Polsce otrzymały 5,2 mld w ciągu ostatnich 14 miesięcy.

Skrytykował polityków opozycji, którzy – jak ocenił – jeżdżą po Polsce ze swoim programem „im gorzej, tym lepiej” i mówią, że „tak źle w szkole, to nigdy nie było”. Jak ocenił, są to ludzie, którzy – jeśli by doszli do władzy – będą udawać, że pieniędzy na ten cel nie ma i nie będzie. Jak stwierdził, są to również „ludzie niebezpieczni dla polskości”.

To są ludzie, którzy z premedytacją, nie bacząc na nic, będą walczyć ze wszystkimi wartościami, które leżą u podstaw tego społeczeństwa i tego państwa od 1057 lat

– powiedział szef MEiN.

Nawiązując do ostatnich przypadków przemocy wśród młodzieży, minister przypomniał, że dochodziło do nich na ulicach. Natomiast – jak podkreślił – w szkołach jest bezpiecznie.

Ja powtarzam to jak mantrę: szkoła polska jest bezpieczna. W polskiej szkole zainwestowaliśmy tylko w tym roku 2 mld zł w dodatkowe 20 tys. etatów psychologów, pedagogów, co stanowi o 100 proc. więcej: z 22 do ponad 40 tys. psychologów i pedagogów, po to, żeby pomagać tym dzieciom, które tej pomocy wymagają”

– wyliczył.

Jednocześnie wskazał, że przyczyną tego typu zjawisk jest kryzys rodziny.

A kto walczy z rodziną, kto walczy z wartościami rodziny, kto walczy z małżeństwem, kto szkaluje małżeństwo, kto tym dziewczynkom każe pisać te straszne rzeczy na czole o rodzeniu? (…) Kto sieje wiatr, zbiera burzę. Jakby oni rządzili, wiatr będzie siany nieprawdopodobnie silnie, a burze będą tragiczne. Ale nie będą rządzić, będziemy rządzić my, będziemy dalej inwestować, polepszać sytuację w polskich szkołach”

– zapewnił Czarnek.

Szef MEiN ocenił, że potrzeba powrotu do dyscypliny, odpowiedzialności, obowiązku i autorytetu. „Trzeba skończyć z mówieniem dzieciom w szkole, że mają tylko prawa. Mają prawa i obowiązki. Trzeba skończyć z mówieniem, że jest tylko wolność. Jest wolność i odpowiedzialność. Nie ma wolności bez odpowiedzialności” – wyjaśnił.

Trzeba skończyć z mówieniem, że w szkole najważniejszy jest uczeń. W systemie oświaty najważniejszy jest uczeń, ale w szkole najważniejszy jest nauczyciel, bo to on jest autorytetem. I trzeba to mówić młodym polskim rodzicom: nie stawiajcie pod ścianą nauczycieli

– oświadczył Czarnek.

Jak tłumaczył, rodzice powinni słuchać nauczyciela i nie mieć pretensji, jak postawi jedynkę czy wstawi uwagę. „Będziemy sprawdzać błędy, będziemy wstawiać uwagi i będziemy szanować autorytet nauczyciela, żeby nie postawić sprawy na głowie, żeby Polska była Polską” – skwitował.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Środowe spotkanie ministra z mieszkańcami Elbląga i pobliskich powiatów, które odbyło się pod hasłem „Przyszłość to Polska”, zorganizowali miejscowi politycy PiS, w tym wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka i poseł Leonard Krasulski.

Cieszę się bardzo, że pan minister Czarnek przyjechał do Elbląga. Mamy za sobą bardzo dobre spotkanie, na które przybyło ponad 200 osób. Cieszę się także z tego, że poruszonych zostało wiele kwestii związanych z Elblągiem

– mówił minister Andrzej Śliwka.

00:00 / 00:00

Nam zależy na rozmowach z Polakami. To oni wiedzą najlepiej, czego tak naprawdę potrzebują

– dodał po spotkaniu poseł Leonard Krasulski.

00:00 / 00:00

Redakcja: Ł. Sadlak za PAP/J. Sulecki

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, krasulski, śliwka
Bezpłatne taksówki dla seniorów i niepełnosprawnych w Elblągu

Bezpłatnie, komfortowo i bezpiecznie. Seniorzy i niepełnosprawni z Elbląga mogą podróżować po mieście specjalną taksówką. Usługa jest oferowana przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych. Ułatwia podróżowanie po...

Zamknij
RadioOlsztynTV