Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Minister Ardanowski: Stany Zjednoczone zniosły ograniczenie na import polskiego mięsa

Fot. gov.pl

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski twierdzi, że zniesienie ograniczeń w imporcie polskiej wieprzowiny do Stanów Zjednoczonych to sukces polskiego rządu. Jak mówi zareagowano „wszystkimi dostępnymi kanałami”. Pomoc w rozwiązaniu problemu zaoferowała też Komisja Europejska.

Wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że USA zniosły ograniczenia na import wieprzowiny z szesnastu polskich zakładów, które maja uprawnienia eksportowe. Restrykcje nadal obowiązują w stosunku do trzech polskich zakładów.

Minister rolnictwa powiedział, że w rozmowy z Amerykanami było zaangażowanych wiele osób:

Warto wyróżnić tutaj panią Jadwigę Emilewicz, za spotkanie z amerykańską ambasadą w Warszawie. Wzorcowo działał również Główny Lekarz Weterynarii. Przekazali oni wszystkie niezbędne informacje Amerykanom.

Minister wyjaśnia, że Amerykanie zakwestionowali mechanizm tak zwanej regionalizacji.

Stany Zjednoczone wprowadziły restrykcje w ubiegły czwartek. Objęły import mięsa i produktów wieprzowych. Służby weterynaryjne USA (Animal and Plant Health Inspection Service – APHIS) zgłosiły wątpliwości dotyczące lokalizacji niektórych polskich zakładów eksportujących wieprzowinę. Chodzi o chorobę ASF – afrykański pomór świń. Strona amerykańska argumentowała, że zakłady te nie powinny eksportować mięsa.

Polska odrzuciła amerykańskie twierdzenia wskazując, że wysyłki mięsa wieprzowego prowadzone są zgodnie z ustalonymi warunkami, czyli ze stref nie objętych formalnymi restrykcjami nałożonymi przez Unię Europejską w związku z ASF.

W piątek Główny Lekarz Weterynarii przekazał stronie amerykańskiej oficjalne pismo z odpowiedzią na zarzuty APHIS i prośbą o zniesienie zakazu importu. Potwierdził w nim m.in., że kwestionowane zakłady położone są w strefach wolnych, mimo że są otoczone obszarami objętymi restrykcjami ASF.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zakaz, wieprzowina, Jan Krzysztof Ardanowski
Najubożsi Polacy otrzymają paczki żywnościowe. Program obejmie ponad 1,3 mln osób

Rodziny z najniższym dochodem będą mogły otrzymać wsparcie w postaci paczek żywnościowych. To za sprawą kolejnej odsłony Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Taka forma opieki ma objąć...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV