Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mija 160. rocznica aresztowania Wojciecha Kętrzyńskiego

Miejsce zatrzymania Wojciecha Kętrzyńskiego. Fot. R. Nojman

„Wrócił Mazury Polsce a Polskę Mazurom” – mowa o Wojciechu Kętrzyńskim. Był historykiem, etnografem, twórcą Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie.

Dziś mija 160. rocznica aresztowania Wojciech Kętrzyńskiego w podolsztyńskich Jarotach. Przewoził wówczas broń dla powstańców styczniowych.

11 września 1863 konwojując transport z bronią, ekwipunkiem i wyposażeniem dla walczącego oddziału na północnym Mazowszu jechał z Dobrego Miasta, Dywit przez Olsztyn. W podolsztyńskiej wsi Jaroty został zatrzymany. Prawdopodobnie było to na skutek donosu. Wiemy, że wcześniej zatrzymał się w karczmie w Dywitach. Być może tam zwrócił na siebie uwagę. Konwój zatrzymał żandarm. Kętrzyńskiemu towarzyszył kolega ze studiów Leopold Różycki. Po znalezieniu broni żandarm osadził obu w Wysokiej, czyli Górnej Bramie i po kilku dniach zostali zwolnieni

– przypomniał pasjonat historii regionu Radosław Nojman.

Wojciech Kętrzyński po zmianie nazwiska zaangażował się w działalność patriotyczną i miał swój udział w Powstaniu Styczniowym organizując transport broni.

Po początkowym uwolnieniu od zarzutów aresztowano go ponownie 6 października i osadzono w więzieniu Moabit w Berlinie. Jego sprawa była później rozpatrywana w wielkim procesie 135 Polaków w Berlinie. W czasie procesu został mu przedstawiony zarzut zdrady stanu. Ostatecznie od tego zarzutu został uniewinniony, ale 23 grudnia 1864 skazano go na rok więzienia w twierdzy kłodzkiej.

Wojciech Kętrzyński urodził się jako Adalbert von Winkler 11 lipca 1838 w Lötzen obecnym Giżycku. W 1856 roku dostał od siostry list, z którego dowiedział się o polskim pochodzeniu i dawnym nazwisku rodowym Kętrzyński.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Kapliczka w Barczewie pod którą ukrywano broń dla powstańców styczniowych. Fot. R. Nojman

Fot. R. Nojman

Kapliczka w Barczewie pod którą ukrywano broń dla powstańców styczniowych. Fot. R. Nojman

Miejsce zatrzymania Wojciecha Kętrzyńskiego. Fot. R. Nojman

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w rocznica
84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Polacy oddają hołd ofiarom

Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy na gdańskim Westerplatte odbyły się w piątek nad ranem obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Gospodarzem uroczystości był minister...

Zamknij
RadioOlsztynTV