Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marcin Zieleniecki: Nowa ustawa usprawni korzystanie z rehabilitacji przez osoby niepełnosprawne

Fot. M. Lewiński

Nowe rozwiązania wspierające osoby niepełnosprawne przedstawił w Ostródzie Marcin Zieleniecki – wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o ustawę, która weszła w życie pierwszego lipca. Jest konsekwencją protestu, który trwał w Sejmie od połowy kwietnia prawie do końca maja.

Zgodnie z obowiązującymi już przepisami niepełnosprawni będą mieli dostęp do lekarzy specjalistów poza kolejnością, a także nielimitowane świadczenia z zakresu rehabilitacji. – Drugi element tego pakietu rozwiązań to przyznanie prawa do świadczeń ambulatoryjnych, specjalistycznych, bez konieczności uzyskania skierowania – mówił wiceminister Zieleniecki. – To są rozwiązania, które mają usprawnić przede wszystkim możliwość korzystania z rehabilitacji przez osoby niepełnosprawne – dodał wiceszef resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

00:00 / 00:00

Andrzej Zakrzewski, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia na Warmii i Mazurach zapewnił, że NFZ otrzymał stosowne środki na ten cel. – To 7 milionów złotych w skali naszego województwa. Z tego 4 miliony złotych to pieniądze na tak zwane zaopatrzenie ortopedyczne, czyli na dostęp do usług bez limitu.

Na razie środowisko osób niepełnosprawnych patrzy na te zmiany z dystansem. – Chcę się przekonać na własne skórze i zobaczyć to na własne oczy. Na razie założenia ustawy znam tylko z papieru – powiedział Marek Skaskiewicz, niepełnosprawny z porażeniem, który porusza się na wózku inwalidzkim.

00:00 / 00:00

Co roku na Warmii i Mazurach z powodu niepełnosprawności z różnych świadczeń korzystają 42 tysiące rodzin. – To stanowi 3% ludności naszego województwa – mówił wicewojewoda Sławomir Sadowski.

Tymczasem Janusz Surmacz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypominał, że instytucja, którą reprezentuje także przekazuje duże środki na rehabilitację zawodową i społeczną inwalidów. – Na ten cel cel w roku 2018 na Warmii i Mazurach przeznaczonych zostanie 6 milionów złotych. Ze wsparcia skorzysta co najmniej 5 tys. osób. – mówił. Chodzi tu m.in. o funkcjonowanie różnych domów samopomocy społecznej w regionie lub placówek edukacyjno-wychowawczych.

Przypomnijmy, zmiany w przepisach są pokłosiem protestu w sejmie. Niepełnosprawni i ich opiekunowie byli w parlamencie od połowy kwietnia do końca maja. Marek Skaskiewicz, niepełnosprawny z Ostródy ocenia, że protest przyniósł skutek, ale jak na razie połowiczny. – Wszystko skupiło się na wymiarze finansowym. Ja obawiam się polaryzacji środowisk osób niepełnosprawnych – podkreślał.

Rząd zapowiada również wprowadzenie tak zwanej daniny solidarnościowej. Nowy podatek ma zasilić właśnie fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Według rządowych wyliczeń będzie dotyczył około 25 tysięcy osób. Planowane dochody w 2019 roku mają wynieść 1 miliard 150 milionów złotych.

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, ustawa, niepełnosprawni, konferencja, rehabilitacja, ułatwienia, Andrzej Zakrzewski, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Janusz Surmacz, Marcin Zieleniecki
Ponad 180 tysięcy uczniów z Warmii i Mazur dostanie jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych

W województwie warmińsko-mazurskim program Dobry Start 300+ obejmie  180 tysięcy 700 dzieci i młodzieży. Program zakłada jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych wszystkich uczniów, którzy we...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV