Marcin Kazimierczuk: Uczymy młodych ludzi, żeby świadomie podejmowali decyzje
Znajomość podstawowych zasad prawa jest ważna, żeby wejść w dorosłość – przekonują o tym maturzystów pracownicy Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Przygotowali program „Propedeutyka prawa w liceach”. Uczestniczą w nim uczniowie szkół z Warmii i Mazur. Koordynatorem tego projektu jest doktor Marcin Kazimierczuk, który gościł w Polskim Radiu Olsztyn. Rozmawiali z nim Izabela Malewska i Krzysztof Kaszubski.
Izabela Malewska: Spotykacie się z młodzieżą – głównie z klas maturalnych. Co próbujecie jej przekazać?
Marcin Kazimierczuk: Wydział Prawa i Administracji wyszedł z inicjatywą, aby zwiększać świadomość prawną uczniów klas maturalnych liceów i szkół ponadgimnazjalnych. Rozpoczęliśmy nasz program, w którym realizujemy kilka bloków tematycznych – główne to: wprowadzenie do prawoznawstwa, prawa cywilnego, karnego, gospodarczego i administracyjnego. Realizujemy 10 godzin w ramach zajęć między październikiem a lutym – tak, żeby w drugim semestrze uczniowie mogli skupić się wyłącznie na egzaminie dojrzałości. Spotkaliśmy się z życzliwością szkół w Bartoszycach, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie, ale też i innych liceów. Dyrekcja udostępnia nam czas lekcyjny i dzięki temu możemy wpajać młodym ludziom podstawowe zasady prawa.
I.M.: Tłumaczyć, że podpis złożony na pewnych dokumentach jest już zobowiązujący.
Krzysztof Kaszubski: …jakie są konsekwencje prawne naszych decyzji.
M.K.: Przede wszystkim to, że zanim złoży się podpis, należy przeczytać i zrozumieć umowę. Dopiero później zgodzić się z formą i treścią.
I.M.: Czy można jeszcze przystąpić do programu? Czy szkoły mogą się zgłaszać?
M.K.: Tak, jesteśmy otwarci na wszelkie zgłoszenia szkół z naszego województwa. Bezpośredni kontakt podany jest na stronie internetowej Wydziału Prawa i Administracji. Ja jestem koordynatorem programu, pomysłodawcą jest profesor Przemysław Dąbrowski, a pan dziekan profesor Jerzy Kasprzak sam uczestniczy w takich lekcjach. 16 listopada poprowadzi zajęcia w dwóch olsztyńskich liceach.
K.K.: Jak opowiadać o prawie, żeby nie było nudno?
M.K.: To proste. Pracownicy WPiA są przygotowani do przekazywania wiedzy w ciekawy sposób. Ponadto łączymy teorię z praktyką, bo w większości sami wykonujemy zawody prawnicze. A to jest bardzo interesujące dla młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłość.
K.K. Czy to jest też sposób na podniesienie świadomości prawa w społeczeństwie?
M.K. Właśnie na to jest nakierowany nasz program. Chcemy działać, edukować młodych ludzi, żeby oni mogli w przyszłości świadomie podejmować decyzje w tym nieraz gąszczu przepisów prawnych.
Posłuchaj całej rozmowy z Marcinem Kazimierczukiem
(kos)