Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Maksymowicz: Europa to świetna baza edukacyjna dla Azji

Profesor Wojciech Maksymowicz – prorektor UWM w Olsztynie. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Kolejne stymulatory mózgu zostaną wszczepione osobom w śpiączce jeszcze w listopadzie – mówił goszczący w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn profesor Wojciech Maksymowicz, prorektor Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, przez ostatnie dwie kadencje dziekan Wydziału Nauk Medycznych uczelni, minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka i członek rady Narodowego Kongresu Nauki.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział wielkie reformy w nauce, a co za tym idzie większe pieniądze. Zdaniem gościa Porannych Pytań polska nauka od lat jest niedofinansowana. Jak mówi, wizja rządu polega na tym, że za ożywieniem gospodarczym pojawią się większe pieniądze. Polskie uczelnie powinny być bardziej międzynarodowe, bo w kraju cały czas jest zbyt mało studentów zagranicznych. Kierunki studiów powinny być prowadzone w języku angielskim. Prorektor Wojciech Maksymowicz przypomniał, że Wydział Nauk Medycznych UWM praktycznie od początku, z powodzeniem, prowadzi studia w języku angielskim. Zdaniem gościa Porannych Pytań, Europa jest dobrze przygotowaną bazą edukacyjną m.in. dla krajów Dalekiego Wschodu i Azji jak np. Chiny czy Indie.

– To jest recepta na pozyskanie środków finansowych i Polska mogłaby na tym skorzystać – mówił. Wojciech Maksymowicz jest przekonany, że gdyby nie anglojęzyczne studia Wydział Nauk Medycznych UWM nie doszedłby do poziomu, kiedy po 9 latach funkcjonowania, zaczyna przynosić zyski. Profesor Maksymowicz podkreślił, że na zachodzie Europy uczelnie mają około 30% anglojęzycznych studentów z Dalekiego Wschodu i Azji. W Polsce takich studentów jest maksymalnie do 3%.

Gość Porannych Pytań poinformował w Polskim Radiu Olsztyn, że 20 i 21 listopada odbędą się kolejne zabiegi wszczepienia stymulatorów mózgu. Do tej pory w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie zoperowano siedem osób. Troje pacjentów zostało wybudzonych i mogą się komunikować, jedna z nich jest w stanie mówić, inne komunikują się np. z pomocą tabletów. Profesora Wojciecha Maksymowicza zaskoczyły efekty wybudzenia córki aktorki Ewy Błaszczyk. – Ola jest przytomna, ale stopień uszkodzenia jej mózgu spowodował problemy z mówieniem. Jesteśmy zadowoleni z każdego postępu – dodał.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Wojciechem Maksymowiczem

00:00 / 00:00

 

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, nauka, Wojciech Maksymowicz, wydzial nauk medycznych, studia wyższe
Michał Wypij: bez strategii ministra nauki nie da się zrealizować planu Morawieckiego

O kosmicznym partnerstwie Polski i Chin, doktoratach wdrożeniowych, powołaniu Narodowego Instytutu Technologicznego i unarodowieniu polskiej nauki - mówił goszczący w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Michał...

Zamknij
RadioOlsztynTV