Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mandaty mocno w górę. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Regulacja m.in. podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł.

Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Inny z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taka sama kara będzie groziła za prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu.

Grzywna nie niższa niż 3 tys. zł będzie groziła za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez sprawcę znajdującego się pod wpływem alkoholu. Taka sama grzywna będzie groziła za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed tym przejściem lub ominięcie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Nawet 15 punktów karnych za niektóre wykroczenia

Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych. Obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zmianą jest również zniesienie szkoleń, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Regulacja ustanawia również minimalną wysokość kary grzywny na poziomie 800 zł dla kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość o ponad 30 km/h, niezależnie od tego, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Ustawa czeka na publikację. Wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Autor: A. Ziemska, M. Chomiuk (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prezydent, mandaty
Sylwester Flis, wybitny zawodnik i trener, odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi

Sylwester Flis, zawodnik i trener Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg, odznaczony został przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi. To nagroda za osiągnięcia w pracy szkoleniowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV