Aktualności, Aplikacja mobilna, My, Wy, Oni
Mały ZUS, płaca minimalna, podwyżki w budżetówce, dodatek stażowy i Pracownicze Plany Kapitałowe. Słuchaj audycji My, Wy, Oni
Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w audycji byli:
- Wiesław Łubiński – wiceprezes Zarządu BCC, kanclerz Loży Olsztyńskiej, członek Konwentu BCC
- Jarosław Szunejko – przewodniczący Rady OPZZ województwa warmińsko-mazurskiego
- Wojciech Kowalski – zarząd Regionu Wa Ma NSZZ Solidarność
- Rafał Laskowski – Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych
Mały ZUS
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą mały ZUS dla firm. Zmiany zaczną obowiązywać 1 lutego 2020 roku. Przewiduje ona zwiększenie progu dochodowego uprawniającego do skorzystania z ulgi do 120 tysięcy. Miesięczne zarobki tych firm nie powinny przekroczyć 6 tysięcy złotych. Ustawodawca wylicza, że na małym ZUS-ie skorzysta 320 tysięcy podmiotów. Według Ministerstwa Rozwoju szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to około 1,5 miliarda złotych – tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców.
Prawo do błędu
1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie przepisy, które osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą przyznają prawo do błędu przez pierwszy rok prowadzenia działalności.
Płaca minimalna
W 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2600 złotych brutto. Minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wyniesie 17 złotych brutto za godzinę.
Podwyżki w sferze budżetowej
Kilka grup zawodowych może liczyć w 2020 roku na podwyżki. Wśród nich znajdują się m.in. nauczyciele, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i ratownicy medyczni, żołnierze, inspekcja sanitarna, urzędnicy, policjanci, strażacy, służba graniczna, emeryci, renciści.
Dodatek stażowy
W Nowym Roku zmieni się nie tylko kwota pensji minimalnej, ale także sposób jej wyliczania, co dodatkowo wpłynie na jej podwyższenie. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika wlicza się: składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy (zaliczone do wynagrodzeń osobowych według Głównego Urzędu Statystycznego do wynagrodzeń osobowych)
PPK w średnich firmach
Od 1 stycznia 2020 roku w firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników zaczną obowiązywać Pracownicze Plany Kapitałowe.
Posłuchaj audycji
PRZECZYTAJ TAKŻE
- O immunitetach, prohibicji i ochronie przyrody w audycji My, Wy, Oni
- O umowie handlowej, aferze wizowej i problemach oświaty w audycji My, Wy, Oni
- O kandydatach na prezydenta, eskalacji wojny i wolnej wigilii w audycji My, Wy, Oni
- O wyborach w Polsce i w USA oraz bezpieczeństwie. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni