Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maciej Nawacki: Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie niesie za sobą żadnych konsekwencji

Sędzia Maciej Nawacki – członek KRS, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że zastosowanie zmienionego wieku emerytalnego wobec urzędujących sędziów Sądu Najwyższego oraz przyznanie prezydentowi prawa do przedłużenia urzędowania łamie art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej. Do wyroku TSUE odniósł się w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Jak podkreślał Maciej Nawacki, orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to tzw. wyrok papierowy.

Taki wyrok nie pociąga za sobą żadnych skutków. Dotyczy to regulacji prawnych, które od dawna nie istnieją w polskim systemie prawa. Zostały zmienione jeszcze w trakcie trwania postępowania w normalnej procedurze, czyli ustawowej.

Trybunał Sprawiedliwości UE rozpatrywał także pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego ws. nowej Krajowej Rady Sądownictwa: czy KRS powołana została zgodnie z unijnymi standardami i czy może stać na straży niezależności sądów. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie zapewnił, że ten wybór nie złamał prawa unijnego:

Nie mam w związku z tym obaw. Tego rodzaju rozważania prawne to są tzw. pytania prejudycjalne. Dotyczą one tych spraw sądowych, w których zostały one zadane. Sąd może te pytania kierować. Nie są to jednak postępowania przed Krajową Radą Sądownictwa, które w jakikolwiek sposób zagroziłyby funkcjonowaniu KRS.

Przed Trybunałem toczy się jeszcze kilka spraw przeciwko Polsce. Są to skargi Komisji i pytania prejudycjalne polskich sądów – powiązane ze zmianami w polskim wymiarze sprawiedliwości po 2016 r. Sprawy dotyczą m.in. nowego systemu dyscyplinowania polskich sędziów i prawomocności obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Maciejem Nawackim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownictwa, Maciej Nawacki, Sąd Rejonowy w Olsztynie
Sąd przyznał zadośćuczynienie mężczyźnie pobitemu przez policjantów. Poszkodowany zapowiada apelację

Sąd Rejonowy w Olsztynie zasądził kwotę 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa na rzecz osoby, która była przesłuchiwana ze stosowaniem przemocy fizycznej przez policjantów z...

Zamknij
RadioOlsztynTV