Prezydent Komorowski przyjacielem Warmii i Mazur
O efektywne wykorzystywanie środków z funduszów Unii Europejskiej zaapelował w Olsztynie do samorządowców prezydent Bronisław Komorowski, który przebywa z wizytą na Warmii i Mazurach.
To ogromna szansa na przyspieszenie rozwoju – podkreślała głowa państwa. Prezydent zwrócił uwagę, że pieniądze, które Polska ma otrzymać z Unii w najbliższych latach, to ostatnia tak duża szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego. Bronisław Komorowski dodał, że do samorządów należą decyzje, czy wydać środki unijne tak, aby zapewnić przyszłość swoim miastom i gminom, czy też stracić je na doraźne korzyści.
Prezydent mówił także:
Chciałem zachęcić państwa do odwagi także w przyjmowaniu, realizowaniu tych projektów, które będą napędzały dalszy rozwój, które będą oznaczały, że w dalszej perspektywie – tutaj w województwie warmińsko-mazurskim – będzie się zarabiało więcej i będzie się płaciło więcej podatków .
Bronisław Komorowski ocenił, że pomoc finansowa, którą Polska otrzymuje z Unii, to szansa „na miarę tysiąclecia” i ogromna możliwość przyspieszonego rozwoju, także dla ziem odzyskanych.
W Olsztynie prezydent wziął udział w konferencji poświęconej prezentacji strategii społeczno-gospodarczego rozwoju regionu. Według strategii – uchwalonej w tym roku przez sejmik warmińsko-mazurski – region powinien postawić na silnie rozwinięte branże, czyli przetwórstwo żywności w tym ekologicznej i zdrowej, produkcję mebli oraz obsługę turystów – rozumianą zarówno jako świadczenie usług hotelarskich czy gastronomicznych, jak i budowę łodzi czy jachtów. Podczas spotkania z samorządowcami głowa państwa otrzymała statuetkę i tytuł Przyjaciela Warmii i Mazur.
Z Olsztyna Bronisław Komorowski poleciał do Węgorzewa gdzie spotkał się z tamtejszymi samorządowcami, przedsiębiorcami, a także z członkami Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow. W Węgorzewie prezydent obiecał, że zajmie się sprawą uruchomienia polsko-rosyjskiego przejścia granicznego Perły-Kryłowo:
Starania o powstanie przejścia granicznego Perły-Kryłowo trwają już od ponad 20 lat. Chcą tego mieszkańcy przygranicznych miejscowości i władze samorządowe po obu stronach granicy, które liczą na rozwój turystyki i handlu. (wchr/zbr/karp/bsc)