Lokalne samorządy powinny dbać o równość
Nie ma potrzeby ponownego powoływania pełnomocnika i rady do spraw równości kobiet i mężczyzn w olsztyńskim ratuszu – uważa rzeczniczka Urzędu Miasta Aneta Szpaderska.
W 2010 roku prezydent Olsztyna powołał pełnomocniczkę do spraw równości. Monika Falej sprawowała funkcję tylko kilka miesięcy, co – jak mówi – było dla niej zaskakujące. Rzeczniczka olsztyńskiego ratusza Aneta Szpaderska wyjaśnia, że standardy dbania o równość są honorowane na co dzień i nie jest konieczne powoływanie pełnomocnika.
Samorządy lokalne powinny dawać dobry przykład mieszkańcom i dbać o równość. Chodzi o przeciwdziałanie różnym formom dyskryminacji – podkreślają uczestnicy zorganizowanego w Olsztynie seminarium „Równość standardem dobrego samorządu”. Zleciliśmy przeprowadzenie badań, których wyniki nas nie zaskoczyły, ale zasmuciły – mówi Joanna Piotrowska prezeska fundacji Feminoteka, współorganizatorka projektu:
Nierówności dostrzegamy na każdym kroku-potwierdza Barbara Liberna z Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie:
Samorządy lokalne mogą wykorzystywać Standard i Indeks Równości. Są to narzędzia wypracowane przez ekspertów projektu pozwalające sprawdzić, jak realizowana jest polityka równościowa w urzędzie i co zrobić, żeby honorować standardy równościowe. Szczegóły na stronie internetowej www.rownoscwsamorzadzie.pl (kwiat/bsc)