Likwidacja odwołana
Władze Olsztyna wstrzymują likwidację 17 oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Oznacza to, że oddziały, które miały działać tylko do 1 września tego roku, będą czynne do 1 września 2019 roku i przyjmą blisko 200 dzieci rocznie – podał urząd miasta.
Jak poinformowała rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz w związku z nowelizacją ustawy o systemie oświaty która została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 8 stycznia, samorząd Olsztyna wstrzymuje się z decyzją o zamiarze likwidacji oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Uchwałę o zamiarze likwidacji oddziałów przedszkolnych przyjęli 21 grudnia ub. roku radni miasta Olsztyna.
Jak wyjaśniła Bartoszewicz, zmiana w ustawie zakłada, że obowiązek przekształcenia lub likwidacji oddziałów przedszkolnych zostaje wydłużony do 1 września 2019 roku, a nie – jak określono wcześniej do 1 września 2016 roku. A zatem jeszcze przez trzy lata mogą one funkcjonować w obecnym kształcie.
„Co istotne – nowelizacja wskazuje także, że obowiązkiem szkolnym objęte są siedmiolatki. Co oznacza, że może być więcej chętnych na miejsce w przedszkolach miejskich, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby pierwszoklasistów, co z kolei pozwoli na stworzenie lepszych warunków w oddziałach przedszkolnych. W świetle tych faktów i w związku z wciąż niejasną przyszłością gimnazjów wstrzymujemy wszelkie ustalenia o ewentualnym zamiarze likwidacji oddziałów przedszkolnych”- zaznaczyła rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie.
W szkołach podstawowych w Olsztynie działa 17 oddziałów przedszkolnych, do których uczęszcza 183 dzieci. We wszystkich miejskich przedszkolach jest ponad 3 tys. miejsc. Do placówek przedszkolnych prywatnych uczęszcza 2,6 tys. dzieci, ale prywatne przedszkola mogą przyjąć dodatkowo 1,5 tysiąca dzieci.
W trwającym 2015/16 roku szkolnym gmina ma obowiązek zapewnić miejsca w przedszkolach dla 4 i 5 latków, w następnym 2016/17 obowiązek przyjęcia do przedszkoli obejmie także dzieci 6-letnie, stąd nie wiadomo, ile miejsc pozostanie dla 3-latków.
„My nie apelujemy do rodziców 6-latków, by posłali swoje dzieci do szkół, pozostawiamy to ich decyzji, ale ile miejsc będzie w placówkach przedszkolnych dla 3-latków i czy w ogóle będą, pozostaje kwestią otwartą” – podkreśliła Bartoszewicz. (pap/so)