Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leonard Krasulski: Z przekopu Mierzei Wiślanej skorzysta nie tylko Elbląg. To będzie także „trzecie płuco” dla Gdańska

Poseł Leonard Krasulski. Fot. P. Getka

– Ziszcza się moje marzenie o budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – powiedział w Porannych pytaniach poseł Prawa i Sprawiedliwości, Leonard Krasulski.

Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła trzy odwołania złożone przez firmy zainteresowane budową pierwszego etapu drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Oznacza to, że przyjęcie przez  Urząd Morski w Gdyni oferty polsko-belgijskiego konsorcjum jest zgodne z prawem. W połowie lipca Urząd Morski w Gdyni ogłosił, że NDI i Besix, czyli polsko-belgijskie konsorcjum złożyło najlepszą ofertę.

Jeszcze czekamy na decyzję prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jestem przekonany, że do końca miesiąca sprawa ujrzy światło dzienne i zacznie się fizyczna praca

– tłumaczy Leonard Krasulski.

Strony mają jeszcze trzy tygodnie na odwołanie się od decyzji KIO. To konieczne procedury, nie można ich pomijać, żeby nie było wątpliwości co do prawidłowości decyzji w tak dużej inwestycji.

Biurokracja jest konieczna, aby obronić się przed nieczystymi zagraniami. Bronimy się przed patologią, która może nas dotknąć, jest to duże przedsięwzięcie

– zwracał uwagę poseł Ziemi Elbląskiej.

Jak dodał Leonard Krasulski, to jest strategiczna decyzja gospodarcza nie tylko dla Elbląga:

Przekop Mierzei Wiślanej, rewitalizacja rzeki Elbląg i rozbudowa portu to „trzecie płuco” dla Gdańska, który nie ma możliwości rozbudowy swojego portu.

Decyzja o budowie drogi wodnej i towarzyszących mu inwestycjach to impuls dla rozwoju regionu. Przykładem jest modernizacja dróg czy utworzenie w Elblągu oddziału spółki Energa Operator.

Te elementy już mamy, a będą następne. Dzięki temu wzrośnie poziom życia, wyższy będzie także dochód rządu i samorządu. Spędziłem nad tym projektem 30 lat i nie żałuję tego czasu

– komentował Leonard Krasulski.

Przypomnijmy, polsko-belgijskie konsorcjum spółek N.V. Besix SA, NDI SA oraz NDI sp. z o.o.  ma wykonać pierwszy etap prac, czyli budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć, stanowiska oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym. Według zamierzeń rządu kanał żeglugowy powinien być gotowy do 2022 roku. Inwestycja powstaje w całości, we wszystkich trzech zaplanowanych etapach z budżetu państwa. Koszt budowy ma wynieść ponad 990 mln zł.

Posłuchaj rozmowy Miry Stankiewicz z Leonardem Krasulskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Gdańsk, Prawo i Sprawiedliwość, przekop, Mierzeja Wiślana, Leonard Krasulski
Prostym językiem o raku. Dzieci z Elbląga dowiedzą się czym są choroby nowotworowe i jak sobie z nimi radzić

Elbląskie Centrum Radioterapii i Usprawniania wydało już drugą książeczkę o nazwie „Opowiem ci o raku”. To nietypowy informator, bo kierowany do dzieci. Dzięki niemu w przystępny...

Zamknij
RadioOlsztynTV