Olsztyn, Aktualności
Lekarze rodzinni dostaną więcej pieniędzy, ale będą mieli nowe obowiązki
Urząd wojewódzki w Olsztynie zorganizował szkolenie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Dotyczyło ono zarówno spraw czysto medycznych, przede wszystkim w dziedzinach okulistyki, diabetologii, chorób zakaźnych oraz onkologii, ale także kwestii finansowych. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zwrócił uwagę na to, że lekarze rodzinni muszą się regularnie szkolić.
Często lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej zamiast kierować od razu do specjalistów, pewne rzeczy mogą od razu rozstrzygnąć. Tak by system opieki zdrowotnej był bardziej wydajny, ale również żeby pacjenta jak najszybciej zdiagnozować i zacząć leczyć.
Szkolenia są istotne także w świetle planowanego nowego systemu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Finansowanie oparte będzie na dwóch funduszach.
O szczegółach finansowania mówiła Anna Krakowińska, dyrektor wydziału zdrowia w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie.
Pierwszy fundusz to tzw. pieniądze powierzone, by lekarze w większym zakresie podejmowali diagnostykę. Drugi to fundusz zadaniowy, finansujący działania lekarzy rodzinnych w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki, obsługi chorób przewlekłych oraz opieki nad pacjentami 75+.
Pilotażowo nowe zasady finansowania podstawowej opieki zdrowotnej mają zacząć obowiązywać w wakacje. Upowszechnienie nowego systemu planowane jest na rok 2019. Jak szacuje warmińsko-mazurski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, pieniądze kierowane do placówek podstawowej opieki zdrowotnej wzrosną wtedy o około 1/4.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
(apie/bsc)
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Działający na rzecz lokalnej społeczności wyróżnieni. "Dobrze jest czuć się docenionym"
- Wyciek danych z urzędu. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie byłego dyrektora
- Uświadamiają młodzież, żeby ich chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
- Młodzi Polacy nie badają się w obawie przed diagnozą