Kto powinien zbadać geny? Posłuchaj audycji Diagnoza
Badania genetyczne są elementem nowego podejścia do profilaktyki i dbania o zdrowie. Wiele osób jednak się ich obawia. Czy słusznie?
Kto i kiedy powinien zbadać geny? Dlaczego warto to zrobić i czy wykrycie mutacji oznacza pewną chorobę? Gościem audycji Diagnoza była Grażyna Sorbaj-Sucharska – pediatra, specjalistka genetyki klinicznej z 35-letnim stażem, która przyjmuje w Poradni Genetycznej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Jest również konsultantką wojewódzką w dziedzinie genetyki klinicznej.
Najbardziej znanym przykładem pokazującym korzyści z badań genetycznych jest historia Angeliny Jolie, która w 2013 roku przeszła zabieg prewencyjnej podwójnej mastektomii. Później aktorka usunęła jajniki i jajowody. Podjęła taką decyzję po wykryciu u niej mutacji w genie BRCA1,2 odpowiedzialnym za raka piersi i jajników. W rodzinie Angeliny Jolie zmarło 8 osób z powodu choroby nowotworowej – min. prababcia, babcia, mama i ciocia.
Aby zarejestrować się do poradni genetycznej, potrzebne jest skierowanie. Rodzice z dziećmi wymagającymi takiej konsultacji mogą zgłaszać się do poradni w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, natomiast dorośli pacjenci przyjmowani są w poradni genetycznej Szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Przed wizytą należy wypełnić ankietę dotyczącą występowania chorób nowotworowych w rodzinie, którą można pobrać na stronie szpitala.
Audycja Diagnoza w Radiu Olsztyn w środy po godzinie 22.
Posłuchaj audycji Agnieszki Lipczyńskiej
Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: K. Ośko