Kto na prezydenta Elbląga?
Kim powinien być, co powinien zrobić kandydat na prezydenta Elbląga, żeby przekonać do siebie wyborców, a następnie jako osoba rządząca miastem nie stracić ich zaufania? Dyskutowali o tym goście audycji My, Wy, Oni.
Referendum w Elblągu było skuteczne. Prezydent tego miasta i rada zostali odwołani. Ten temat w całości wypełnił rozmowę polityków w Radiu Olsztyn.
Decyzję mieszkańców Elbląga tak komentował pełnomocnik grupy referendalnej Wolny Elbląg Kazimierz Falkiewicz: – Większość musi szukać zatrudnienia poza miastem, a reszta została na garnuszku emerytów i rencistów. Nie dość, że władze miasta nie ściągają inwestorów, to jeszcze sprawiają trudności, tym, którzy pracują i są na granicy bankructwa. Pełnomocnik powiedział także, że zastanawia się, gdzie są wyborcy Platformy, bo prezydent i rada zostali odwołani olbrzymią przewagą głosów.
Wyborcy Platformy nie poszli po prostu na to referendum. Lech Kraśniański – przewodniczący miejskiej komisji wyborczej podczas spotkania z dziennikarzami przed referendum powiedział (cytat za „Dziennikiem Elbląskim”): – Dochodziły do mnie sygnały, jakoby w Urzędzie Miejskim, czy w instytucjach podlegających miastu były naciski, żeby nie brać udziału w referendum.
Czy Platforma w Elblągu uznała, że najlepszą taktyką na zwycięstwo referendalne będzie odwodzenie swoich członków i sympatyków od uczestnictwa w nim? W przypadku takich głosowań, to jest najczęściej taktyka samobójcza. Do urn poszli tylko przeciwnicy Nowaczyka. Jego zwolennicy, których jest pewnie w Elblągu więcej, zostali w domu.
Platforma Obywatelska w Elblągu waha się, czy wystartować w przyspieszonych wyborach. Pozostaje pytanie – jakim miastem ma być Elbląg, na co ma postawić? (lc/osko/as)
Posłuchaj całej audycji My, Wy, Oni, w której udział wzięli: Janusz Niedźwiedzki z Ruchu Palikota, Paweł Kowszyński z Solidarnej Polski (Elbląg), Elżbieta Gelert z PO (Elbląg), Dariusz Rudnik z PiS, Andrzej Ryński z SLD i Zbigniew Włodkowski z PSL. Audycję prowadził Leszek Cimoch:
A oto wnioski, jakie z wyniku referendum wyciągnęli goście „My, Wy, Oni”:
Janusz Niedźwiedzki z Ruchu Palikota widzi przede wszystkim potrzebę zmian w urzędzie: – Urząd musi zostać przewietrzony.
– Elblążanie powinni mieć prezydenta ze swojego miasta, znającego ich problemy – przyznał mieszkaniec Elbląga Paweł Kowszyński z Solidarnej Polski: – Najlepiej, gdyby elblążanie wybrali całkowicie nowe osoby, nie związane z samorządem.
– Nowy prezydent i rada miasta powinni wsłuchać się w potrzeby mieszkańców – uważa elblążanka, Elżbieta Gelert z PO: – Trzeba dokończyć zaczęte inwestycje, nie zaczynać nowych i być otwartym na ludzi.
Podobnego zdania jest Dariusz Rudnik z PiS: – Rządzący muszą działać w interesie mieszkańców, a nie swoim, jawnym czy ukrytym.
Elblągowi i pozostałym samorządom potrzebna jest silna rada miasta, kontrolująca i wspierająca prezydenta, który w ostatnich latach bardziej odgrywa rolę menedżera – dodał Andrzej Ryński z SLD: – Prezydent jest menedżerem działającym często bez kontroli rady.
Samorządowcy powinni pamiętać, że ze swoich decyzji mogą być rozliczeni – podkreślił Zbigniew Włodkowski z PSL: – Jest to sygnał dla samorządowców o opamiętanie się.