Krzysztof Zanussi: chrześcijaństwo było zawsze znakiem sprzeciwu
Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk w kulturalnym programie „Okno na kulturę” rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się również goście ze świata kultury.
Tym razem gościli Krzysztofa Zanussiego. To jeden z najważniejszych polskich reżyserów, twórca takich nagradzanych filmów jak „Iluminacja”, „Barwy ochronne”, „Constans” czy „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Rozmawiamy o miejscu chrześcijaństwa w zlaicyzowanym świecie, wyzwaniach stojących przed zapominającą o własnych korzeniach Europą, poprawności politycznej oraz oczywiście o kinie. Reżyser opowie m.in swojej wizji Fausta, czyli filmie „Eter”, który kończy kręcić.
Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych twórców polskich zagranicą, zdobywcą Złotego Lwa w Wenecji w 1984 roku. Jego kino jest głęboko autorskie – sam pisze scenariusze, realizując je w specyficznej, właściwej tyko sobie formie, często współpracuje z tymi samymi aktorami (Maja Komorowska, Zbigniew Zapasiewicz).
Ponadto autorzy recenzują „Dziewczyny z konspiry” Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol. Bohaterkami tej książki są działaczki polskiej opozycji demokratycznej, niezwykłe kobiety reprezentujące „Solidarność” i inne organizacje, dzięki którym dokonała się w Polsce przemiana ustrojowa.
Posłuchaj audycji:
autor: G.Kasjaniuk