Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kontrola w domu dziecka potwierdziła nieprawidłowości

Dom dziecka w Lidzbarku. Fot. Łukasz Węglewski

Według ekspertów ze starostwa powiatowego w Działdowie, w domu dziecka w Lidzbarku, dochodziło do niewłaściwych zachowań części personelu wobec wychowanków, które miały charakter nieregulaminowych kar.

Starostwo w Działdowie, które nadzoruje niepubliczny dom dziecka w Lidzbarku, skontrolowało placówkę w związku z sygnałami o niewłaściwym traktowaniu wychowanków oraz dochodzeniem w tej sprawie, wszczętym pod koniec listopada przez policję. Kontrola miała potwierdzić, czy dochodziło tam do poniżania lub innych form przemocy wobec dzieci. Jak przyznaje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Działdowie Tadeusz Modzelewski, wyniki kontroli wskazują na niewłaściwe zachowanie dyrektorki i wychowawczyń wobec dzieci.

00:00 / 00:00

Tadeusz Modzelewski powiedział, że jedną z kar było zamykanie wychowanka na 2-3 godziny w izolatce przeznaczonej dla chorych. Jego zdaniem zdarzały się też poniżające uwagi i krzyczenie na dzieci.
Raport z kontroli zostanie w najbliższych dniach przedstawiony radzie powiatu. Wszystkie osoby, które dopuszczały się nieprawidłowości wobec dzieci są odsunięte od pracy z nimi.

Dom dziecka w Lidzbarku. Fot. Łukasz Węglewski

Za najbardziej drastyczny uznał przypadek potraktowania chłopców, którzy obrzucili ściany jadalni owocami kiwi: na oczach innych dzieci byli oni polewani przez dyrektorkę wodą z sokiem tych owoców, co miało charakter publicznej kary i było dla nich upokarzające.

Dom dziecka w Lidzbarku jest prowadzony przez prywatne stowarzyszenie. Jak tłumaczył reporterowi Radia Olsztyn Tadeusz Modzelewski, nie ma powodu, by rozwiązywać współpracę z tym stowarzyszeniem, bo to groziłoby likwidacją placówki.

00:00 / 00:00

Stowarzyszenie już rozpisało konkurs na nową dyrektorkę placówki.

Wcześniej dom dziecka w Lidzbarku został skontrolowany przez przedstawicieli biura Rzecznika Praw Dziecka, które oceniło, że mogło dochodzić tam do „naruszenia praw dziecka”.

Dochodzenie w sprawie podejrzenia znęcania się nad wychowankami prowadzi obecnie Prokuratura Rejonowa w Ostródzie. Ze względu na charakter sprawy zostało ono – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – objęte nadzorem przez Prokuraturę Okręgową w Elblągu.

Działający od 5 lat dom dziecka w Lidzbarku to dwie sąsiadujące ze sobą niepubliczne placówki opiekuńczo-wychowawcze, prowadzone przez stowarzyszenie. Przebywa w nich 44 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Obie placówki miały dotychczas bardzo dobrą opinię. Były wielokrotnie kontrolowane – nie stwierdzono wcześniej żadnych uchybień.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

(pap/gol/łw/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dom dziecka, kontrola, Lidzbark Welski
Sprawę domu dziecka przejęła prokuratura w Ostródzie

Prokuratura Rejonowa w Ostródzie przejęła od prokuratury w Działdowie dochodzenie w sprawie podejrzenia znęcania się nad wychowankami przez kierownictwo domu dziecka w Lidzbarku. Działdowscy śledczy obawiali...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV