Olsztyn, Koronawirus, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Regiony
Kolejne województwo wraca do obostrzeń. Zmieni się tryb nauki w szkołach w regionie
Do 20 marca zostały przedłużone obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim. Rząd zdecydował także o powrocie restrykcji w województwie pomorskim.
Trzecia fala pandemii koronawirusa rozpędza się. Wciąż notowany jest znaczny wzrost zakażeń COVID-19. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach. Uruchamiane są kolejne szpitale rezerwowe w 9 województwach, by każdy pacjent otrzymał pomoc medyczną.
Szczególnie trudna sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim oraz pomorskim.
Podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach. Nowe zasady będą obowiązywały od 13 marca do 20 marca. Istotną zmianą będzie wprowadzenie nauki mieszanej w klasach I-III szkół podstawowych w tych regionach. W pozostałych województwach przedłużamy dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca
– przekazał podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski
Liczba i dynamika zakażeń rośnie
Od wielu dni mamy do czynienia ze stałym wzrostem zakażeń. W ciągu ostatniego tygodnia zwiększyło się obłożenie łóżek covidowych. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 15,8 tys. zakażeń – to o ponad 4 tys. więcej przypadków niż tydzień wcześniej.
Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia ta wynosi 57,4, na Pomorzu zaś – 44,6, a dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna.
Zmieni się tryb nauki w szkołach
Dotychczas w woj. warmińsko-mazurskim klasy I-III szkoły podstawowej uczyły się wyłącznie zdalnie. Od poniedziałku 15 marca w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim będą one mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół przez najbliższy tydzień podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej.
Do województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego trafi łącznie 15 mln maseczek
W związku z pogarszającymi się wynikami dotyczącymi nowych zachorowań, hospitalizacją pacjentów w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskiego, podjęliśmy decyzję o wyposażeniu mieszkańców tych regionów w maseczki ochronne. Każdy z mieszkańców będzie mógł otrzymać 4 sztuki. Agencja Rezerw Strategicznych dostarczy do wojewodów łącznie 15 mln maseczek – 9,3 mln dla regionu pomorskiego oraz 5,7 mln dla warmińsko-mazurskiego. Różnica w liczbie maseczek wynika z liczby osób zamieszkujących te regiony. W nadchodzących tygodniach – zależnie od sytuacji epidemicznej – będziemy dostarczać maseczki do kolejnych województw.
Kolejne szpitale rezerwowe w 9 województwach
W tym tygodniu, na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, została podjęta decyzja o uruchomieniu kolejnych szpitali rezerwowych w dziewięciu województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim. Szpitale rezerwowe mogą zacząć przyjmować pacjentów 2-3 dni po decyzji o uruchomieniu tych placówek.
Weryfikacji również poddana będzie dostępność łóżek covidowych. Adam Niedzielski przypomniał podczas konferencji, że podczas drugiej fali wprowadzony został system aktualizowany przez szpitale co 3 godziny, z intencją, by karetki, które wiozą chore osoby, miały pewność, że dojeżdżają do szpitala, w którym jest miejsce.
Zwróciłem się też do Ministerstwa Obrony Narodowej o pomoc w realizacji tego zadania, żeby te informacje były aktualizowane co trzy godziny. Wracamy do rozwiązania, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspomagali w pracy administracyjnej
– podkreślił minister.
Kolejny krok to sprawdzanie zaopatrzenia szpitali w te produkty, które były deficytowe w trakcie drugiej fali zakażeń. Wskazał, że chodzi o zaopatrzenie w lek remdesivir. Dokonywany jest również przegląd zaopatrzenia szpitali w tlen.
Zasady bezpieczeństwa dotyczące całego kraju zostały przedłużone do 28 marca.
Redakcja: K. Ośko za PAP