Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne urzędy w regionie ograniczają obsługę interesantów

Urzędy nie zamykają się na interesantów. Choć od poniedziałku (24 stycznia) administracja publiczna może pracować zdalnie, to wiele urzędów przyjmuje interesantów bez zmian, część ograniczyła bezpośrednią obsługę.

Rządowe rozporządzenie wprowadza pracę zdalną w administracji publicznej. Dopuszcza jednak także pracę w trybie stacjonarnym – w sytuacji, gdy jest to konieczne, by właściwie obsłużyć mieszkańców.

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Dlatego np. Urząd Wojewódzki w Olsztynie na pracę zdalną wysłał tylko część pracowników – mówi rzecznik urzędu Krzysztof Guzek.

Dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego polecił ograniczyć kontakty między pracownikami. Kluczowe działania to przestrzeganie zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka i nie przychodzenie do pracy z objawami przeziębienia oraz wprowadzenia rotacyjnej pracy zdalnej na stanowiskach, których specyfika zadań na to pozwala.

00:00 / 00:00

Urząd Miasta w Olsztynie

Urząd Miasta Olsztyna zachęca do załatwiania spraw on-line, ale pozostaje otwarty.

Zajmujemy się bezpośrednią obsługą mieszkańców, dlatego musimy pracować na miejscu. Natomiast w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów zdalnie mogą pracować te osoby, które są na kwarantannie. Oczywiście cały czas utrzymujemy reżim sanitarny, wszędzie też, gdzie była taka możliwość, zamontowaliśmy pleksi

– mówi Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza.

00:00 / 00:00

Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Otwarte pozostaje również m.in. Starostwo Powiatowe w Olsztynie, choć jego przedstawiciele również zachęcają do załatwiania jak największej liczby spraw zdalnie.

Giżycko

Niektóre urzędy na Mazurach rezygnują z bezpośredniej obsługi interesantów. Tak jest np. w Giżycku. Na pracę zdalną przeszło Starostwo Powiatowe w Giżycku i wszystkie podległe mu jednostki. To samo zrobił giżycki Urząd Miejski. Urzędnicy pracują normalnie i wszystkie sprawy są załatwiane na bieżąco telefonicznie lub za pomocą platform cyfrowych. Dokumenty można zostawiać w wystawionej na dole ratusza urnie. Kontakt osobisty jest możliwy jedynie w wyjątkowych sytuacjach, po wcześniejszym umówieniu się przez telefon.

Ełk

Urząd Miejski w Ełku będzie zamknięty od najbliższego poniedziałku (31 stycznia). Wszystkie sprawy będzie można załatwiać telefoniczne lub elektronicznie, a osobista wizyta będzie możliwa jedynie w uzasadnionych przypadkach i po wcześniejszym umówieniu się.

Olecko

Urząd Miejski w Olecku postanowił się nie zamykać, ale władze miasta apelują do mieszkańców o ograniczenie wizyt w ratuszu do minimum i załatwianie spraw przez telefon lub za pomocą platform cyfrowych.

Pisz

Urząd Miejski w Piszu ogranicza bezpośrednią obsługę interesantów. To kolejna placówka na Mazurach, która zamyka swoje podwoje. Ratusz ograniczył bezpośredni kontakt z mieszkańcami do Punktu Obsługi Interesanta, który mieści się na parterze przy wejściu do budynku.

Urzędnicy załatwiają jedynie sprawy niezbędne, a petenci mogą kontaktować się z nimi telefonicznie lub elektronicznie. Dokumenty i korespondencję należy zostawiać w skrzynce wystawionej w głównym holu.

Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje tylko rodziny zmarłych, żeby sporządzić akt zgonu, pozostałe sprawy np. zgłoszenie urodzin dziecka należy załatwić za pomocą platformy cyfrowej. Tak będzie do 28 lutego.

Elbląg

Strefa buforowa w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Urząd Miejski w Elblągu utrzymał wprowadzone już w ubiegłym roku zasady obsługi mieszkańców. Praca zdalna poszczególnych urzędników odbywa się na razie tylko w wyjątkowych przypadkach. Departamenty pracują normalnie, ale sprawy urzędowe są załatwiane w strefie buforowej ratusza, w holu gmachu przy ulicy Łączności. – Spotkania są umawiane mejlowo lub telefonicznie – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miasta.

W holu, w strefie buforowej jest też specjalna skrzynka do korespondencji. – Ruch odbywa się płynnie, nowe zasady tego kontaktu z klientami nam nie zmieniają – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Ten system sprawdza się, ale kierownictwo elbląskiego Urzędu Miasta jest gotowe do wprowadzenia zdalnej pracy, kiedy tylko będzie taka konieczność.

W starostwie powiatowym w Elblągu nie zdecydowano się na zmiany w pracy urzędu.

Rodzaj wykonywanej pracy uniemożliwia skierowanie pracowników do pracy zdalnej. Przy wejściu do budynku zwiększyliśmy rygory dotyczące osłony przeciw zakażeniu wirusa COVID-19. Petenci dalej mogą korzystać i załatwiać swoje sprawy w urzędzie, natomiast zawsze trzeba się poruszać w maseczce oraz zawsze dezynfekować dłonie

– wyjaśnia sekretarz powiatu Jacek Augustynowicz.

00:00 / 00:00

Tolkmicko

Podobne zasady obowiązują w urzędzie miasta i gminy w Tolkmicku. Jak zauważa burmistrz miasta Magdalena Dalman, z powodu małej liczby mieszkańców i pracowników, nie ma potrzeby i możliwości zmieniania sposobu pracy w urzędzie.

Nie wprowadziliśmy pracy zdalnej, ponieważ nie mamy takich technicznych możliwości, ani nie możemy zachować ciągłości pracy urzędu bez obecności pracowników tutaj na miejscu. To jest bardzo mały urząd z jednoosobowymi stanowiskami, a praca zdalna nie była praktykowana od początku pandemii.

00:00 / 00:00

Rozporządzenie o pracy zdalnej w administracji publicznej obowiązuje do 28 lutego.

 

Skrócona kwarantanna, obowiązkowe badania. Nowe zasady walki z COVID-19


Autor: A. Piedziewicz/ M. Zbrożek/M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska/B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urzędy, praca zdalna
Praca zdalna w administracji publicznej. Jak będą funkcjonowały najważniejsze urzędy w regionie?

Czeka nas zmiana systemu przyjmowania interesantów w warmińsko-mazurskich urzędach. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje wprowadzenie pracy zdalnej od najbliższego poniedziałku. Nie znamy jeszcze szczegółów rozporządzenia, ale urzędy w...

Zamknij
RadioOlsztynTV