Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Praca zdalna w administracji publicznej. Jak będą funkcjonowały najważniejsze urzędy w regionie?

fot. Przemysław Getka

Czeka nas zmiana systemu przyjmowania interesantów w warmińsko-mazurskich urzędach. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje wprowadzenie pracy zdalnej od najbliższego poniedziałku. Nie znamy jeszcze szczegółów rozporządzenia, ale urzędy w regionie mają proponowane rozwiązania.

– Starostwo Powiatowe w Olsztynie już wcześniej wprowadziło szereg udogodnień dla petentów – wyjaśnia jego rzecznik Wojciech Szalkiewicz.

Testowaliśmy obsługą informatyczną wydziału geodezji. Wydział budownictwa również jest już zinformatyzowany. Co do osób niepełnosprawnych – już kilka spraw można załatwić bez przychodzenia do urzędu. Najwrażliwszy dla nas jest wydział komunikacji. Tutaj również system informatyczny, który pozwala na rejestrację elektroniczną.

00:00 / 00:00

Dodajmy, że nie tylko w starostwie w Olsztynie, ale też w wielu innych urzędach działają m.in. bramki, w których można zmierzyć temperaturę ciała i systemy dezynfekcji.

– Praca zdalna w urzędach nie jest żadną nowością – powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Z kolei olsztyński ratusz apeluje – „minimalizujmy ryzyko, starajmy się jak najwięcej spraw załatwiać właśnie przed internet”. Niektóre urzędy w naszym regionie planują natomiast podzielenie zespołów na grupy, ale to nie będzie miało większego wpływu na to, w jaki sposób będziemy załatwiać urzędowe sprawy.

Minister zdrowia zaapelował do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy – nie tylko w administracji publicznej – o to, „by w miarę możliwości, na ile jest to w poszczególnych branżach możliwe, praca zdalna znowu stała się standardem”.

Do tematu wrócimy w kolejnych dniach.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, praca zdalna, pandemia
Czy wróci zdalna nauka? Minister edukacji: sytuacja może się zmienić z dnia na dzień

Sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę i z dnia na dzień, nie podejmujemy żadnych innych decyzji odnośnie szkół - powiedział minister edukacji i nauki...

Zamknij
RadioOlsztynTV