Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Kolejne przedsiębiorstwa dołączą do Pracowniczych Planów Kapitałowych

Fot. Fotolia.pl

To obowiązek dla pracodawcy i możliwość dla pracownika. Do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych wkrótce dołączą przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 20 pracowników.

Termin podpisania umów o zarządzanie PPK minie 27 października – przed tym terminem w całym kraju, także w Olsztynie, organizowane są konferencje i szkolenia. Pracownicze Plany Kapitałowe to sposób oszczędzania na dodatkową emeryturę. Na fundusz składa się pracownik – przekazuje 2 do 4 procent swoich zarobków, pracodawca dodaje 1,5 do 4 procent i państwo wpłacając jednorazowo 250 zł, a później co rok 250 zł.

Jak działa program do obsługi PPK i czym właściwie różnią się PPK od OFE? Takie pytania najczęściej pojawiają się na spotkaniach dotyczących nowego programu. Szkolą się głównie kadrowcy i księgowi – bo to te osoby będą obsługiwać PPK.

Do programu dołączają teraz firmy z 2 i 3 fazy – czyli zatrudniające powyżej 50 i powyżej 20 pracowników. Przed rokiem w systemie znalazły się największe przedsiębiorstwa – powyżej 250 pracowników. Firmy mają obowiązek wdrożenia PPK, ale pracownicy nie muszą w nich uczestniczyć. Odłożone pieniądze mogą też wykorzystać przed emeryturą na przykład w sytuacji choroby.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pracownicze Plany Kapitałowe
Na jakich warunkach przystąpić do PPK? Eksperci przekonują: to korzysta forma odkładania pieniędzy na przyszłość

Przedsiębiorcy i pracownicy odpowiedzialni za kadry i księgowość mieli okazję w Olsztynie dowiedzieć się, jakie są warunki przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Regionalna konferencja zorganizowana została...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV