Rusza druga tura wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z tej formy oszczędzania może teraz skorzystać prawie 2 miliony osób
Od dziś pracodawcy zatrudniający od 50 do 250 osób mają obowiązek wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Pierwsza objęła firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników.
W efekcie do Pracowniczych Planów Kapitałowych przystąpiło 39 procent uprawnionych.Włącznie z uczestnikami Pracowniczych Programów Emerytalnych jest to 41 procent z 3 milionów uprawnionych.
– szacuje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Druga tura ma objąć około 20 tysięcy przedsiębiorstw i zatrudnionych w nich około 2 milionów pracowników. Te średnie firmy mają czas do 24 kwietnia tego roku na podpisanie umowy o zarządzanie środkami z PPK z jedną z 20 uprawnionych do tego instytucji finansowych.
Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk przypomina, że Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Zwraca uwagę, że PPK z perspektywy indywidualnej osoby jest najlepszym sposobom oszczędzania. Pracownik odkładając część swojej pensji drugie tyle otrzymuje od pracodawcy i państwa.
Dla zatrudnionych udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolny. Wprawdzie pracownicy w wieku od 18 do 55 lat są do nich zapisywani automatycznie, ale mogą zadeklarować, że nie chcą uczestniczyć w programie. Dla pracodawców natomiast jest to obowiązek.
Sprawdź czym są Pracownicze Plany Kapitałowe
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR