Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rusza druga tura wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z tej formy oszczędzania może teraz skorzystać prawie 2 miliony osób

Pracownicze Plany Kapitałowe

Od dziś pracodawcy zatrudniający od 50 do 250 osób mają obowiązek wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych. 

Pierwsza objęła firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników.

W efekcie do Pracowniczych Planów Kapitałowych przystąpiło 39 procent uprawnionych.Włącznie z uczestnikami Pracowniczych Programów Emerytalnych jest to 41 procent z 3 milionów uprawnionych.

– szacuje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Druga tura ma objąć około 20 tysięcy przedsiębiorstw i zatrudnionych w nich około 2 milionów pracowników. Te średnie firmy mają czas do 24 kwietnia tego roku na podpisanie umowy o zarządzanie środkami z PPK z jedną z 20 uprawnionych do tego instytucji finansowych.

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk przypomina, że Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Zwraca uwagę, że PPK z perspektywy indywidualnej osoby jest najlepszym sposobom oszczędzania. Pracownik odkładając część swojej pensji drugie tyle otrzymuje od pracodawcy i państwa.

Dla zatrudnionych udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolny. Wprawdzie pracownicy w wieku od 18 do 55 lat są do nich zapisywani automatycznie, ale mogą zadeklarować, że nie chcą uczestniczyć w programie. Dla pracodawców natomiast jest to obowiązek.

Sprawdź czym są Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracowniczy Plan Kapitałowy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, praca, oszczędzanie
Spadek bezrobocia w całej Polsce. Jak wygląda sytuacja w Warmińsko-Mazurskiem?

W całej Polsce spadło bezrobocie. Na koniec listopada wynosiło 5,1 procent. Na Warmii i Mazurach to 8,7 procent. Jak sytuacja wygląda w poszczególnych powiatach? Generalnie możemy...

Zamknij
RadioOlsztynTV