Czy olsztynianie lubią się dzielić i pomagać?
W regionie powstaje wiele inicjatyw, które pozwalają mieszkańcom dzielić się tym, czego mamy za dużo. Wśród najpopularniejszych od lat są tzw. podzielniki. Można tam przynosić się niezniszczone ubrania, które mogą posłużyć innym.
Do innych inicjatyw należą lodówki społeczne, gdzie zostawiamy jedzenie, po które sięgają osoby w potrzebie. Działań jest dużo więcej, bo wielu z nas chce i lubi się dzielić, co w rozmowie z naszą reporterką potwierdzają mieszkańcy Olsztyna.
Dobrze jest się dzielić. Lubimy się dzielić z innymi ludźmi. (…) Co chcecie, by wam ludzi czynili, wy im czyńcie, więc chcemy tak robić i staramy się. (…) Warto sobie pomagać wzajemnie. (…) Na miarę swoich możliwości – każdy ma coś, co może zrobić
– mówili.
Możliwość dzielenia się z innymi daje też Internet. Dużym zainteresowaniem cieszą się grupy w mediach społecznościowych, gdzie publikowane są posty z przedmiotami, których ktoś chce się pozbyć i lokalizacją, skąd można je odebrać. Taką możliwość coraz częściej podejmują też punkty selektywnej zbiórki odpadów, w tym olsztyński PSZOK, który przy ul. Towarowej uruchomił punkt, do którego można przynosić swoje rzeczy i dać im szansę na drugie życie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski