Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Klinika „Budzik dla dorosłych” dostanie nowy sprzęt. Urządzenie pomoże chorym w kontakcie ze światem

Ewa Błaszczyk i prof. Wojciech Maksymowicz

Specjalny komunikator usprawni  rehabilitację pacjentów wybudzonych ze śpiączki. Urządzenie pomoże chorym, którzy nie są w stanie mówić, nawiązanie kontaktu z otoczeniem.

Pieniądze na dodatkowe wyposażenie olsztyńskiej kliniki Budzik pochodzą m.in. z  licytacji medalu przekazanego przez byłego prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Pawła Papke. Złoto wywalczone przez Polaków na Mistrzostwach Świata w 2014 roku wylicytował olsztyński przedsiębiorca Jeremiusz Dutkiewicz. Pozostałe środki na zakup komunikatora przekazała Fundacja Ewy Błaszczyk Akogo?.

Wkrótce do kliniki będzie dostarczony nowoczesny przyrząd służący do komunikowania osób, które nie są w stanie mówić, które tu są w Budziku i mają możliwość mówienia, ale nie mogą ze względu na uszkodzenie w zakresie zdolności mówienia. Przyrząd będzie używany także w rehabilitacji pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym

– podkreślił prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz.

Dr Łukasz Grabarczyk z kliniki Budzik podkreślił, że placówka spełnia swoją rolę, a rehabilitacja to ciężka praca.

Pacjenci, którzy tu trafiają, czynią postępy. Obecnie trzech pacjentów jest w kontakcie. Można ich uznać za wybudzonych, czekamy żeby powiedzieli pierwsze słowa i postawili pierwsze kroki. Są też pacjenci, którzy opuścili Budzik na własnych nogach i są poddawani rehabilitacji poza kliniką. Rehabilitacja to ciężka praca. To trwa, to nie jest leczenie, która trwa 5 minut, ale wiele miesięcy.

Obecna na uroczystości Ewa Błaszczyk z Fundacji Akogo? powiedziała, że syntezator mowy umożliwiający nawiązanie kontaktu przez pacjenta spełnia bardzo ważną rolę.

Chodzi o to, by pacjenci mogli przekroczyć pewną granicę. Nawiązanie kontaktu daje motywację i siłę i potem wszystko idzie lepiej.

Niedzielne wydarzenie w olsztyńskiej klinice Budzik rozpoczyna dwudniową uroczystość. W poniedziałek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim podczas inauguracji roku akademickiego władze uczelni nadadzą tytuł doktora honoris causa prof. Tetsuo Kanno ze Światowej Federacji Neurochirurgów. Naukowiec zapoczątkował zastosowanie nowatorskich metod wybudzania ze śpiączki, stosowanych również w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.

Natomiast we wtorek tytuł doktora honoris causa odbierze prof. Isao Morita. Profesor uczestniczył w przeprowadzeniu pierwszych w Polsce nowatorskich operacji wszczepu specjalnych stymulatorów dorosłym pacjentom w śpiączce .

W Olsztynie działa pierwszą w Polsce klinika Budzik dla dorosłych

Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, szpital, UWM, Wojciech Maksymowicz, klinika, Ewa Błaszczyk, śpiączka, budzik, Łukasz Grabarczyk, syntezator
Nowe zasady nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Olsztynie chorzy mogą korzystać z czterech placówek leczniczych

Zamiast tłoczyć się w jednym miejscu, olsztynianie mają cztery ambulatoria opieki nocnej, weekendowej i świątecznej. W niedzielę, 1 października, w życie weszła ustawa o sieci szpitali,...

Zamknij
RadioOlsztynTV