Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkanaście hektarów lasu pod Olsztynem zostanie wyciętych. Taką decyzję podjął sąd

Fot. Łukasz Węglewski

Trwa wycinka prawie 17 hektarów lasu, przylegającego do lotniska w Dajtkach. To pokłosie prawomocnej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego. Batalia między Aeroklubem Warmińsko-Mazurskim a leśnikami trwała wiele lat.

Jak przekonuje Jacek Stawowczyk, dyrektor aeroklubu, chodzi o bezpieczeństwo, bo to tzw. strefy podejścia, gdzie muszą być zachowane określone odległości i wysokości przeszkód lotniczych.

00:00 / 00:00

W zeszłym roku Nadleśnictwo Kudypy wycięło 4 hektary lasu, w tym roku będzie to prawie 16 hektarów, czyli – jak przyznaje nadleśniczy Mariusz Orzechowski – będzie to wielkie przedsięwzięcie. Oprócz lasu, będącego w gestii Lasów Państwowych, 15 hektarów należy do miasta Olsztyn, które także nie zgadzało się na wycinkę.

00:00 / 00:00

W tym momencie, jak informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka urzędu miasta, sprawa jest odsunięta w czasie, ponieważ Naczelny Sąd Administracyjny nakazał prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego ponowne rozpatrzenie sprawy.

00:00 / 00:00

W miejsce lasu Nadleśnictwo Kudypy zasadzi krzewy miododajne, w skutek czego powstanie tzw. pszczołowisko.

00:00 / 00:00

Koszt wycinki to 300 tysięcy złotych, za którą zapłacą Lasy Państwowe i Aeroklub Warmińsko-Mazurski.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w lotnisko, las, wyrok, Aeroklub Warmińsko-Mazurski, Naczelny Sąd Administracyjny, Nadleśnictwo Kudypy, wycinka lasu, pszczołowisko
Leśnicy sprzedają drewno. Zachęcają niższymi cenami

Jest duże zainteresowanie drewnem sprzedawanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie. Cena jest niższa niż proponowana przez firmy komercyjne. Przykładowo za metr sześcienny drewna bukowego...

Zamknij
RadioOlsztynTV