Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy zgłosić zaginięcie osoby bliskiej? Policja ostrzega: to nie film, nie trzeba czekać 48 godzin

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Marek Lewandowski

Przez cały miniony rok policjanci z Warmii i Mazur przyjęli prawie 1,5 tysiąca spraw dotyczących zaginięć. W tym roku było ich już kilkaset.

Najczęściej chodzi o ludzi w wieku 30-40 lat, których zaginięcia spowodowane były chorobą. Kolejne w statystykach są akcje poszukiwania seniorów. Osoby starsze często oddalają się od miejsca zamieszkania i tracą orientację w terenie.

Zaginięcia do problem narastający już od kilku lat w całym kraju, dlatego policja radzi, by nie zwlekać z powiadamianiem służb – mówi komisarz Anna Beczyńska-Luberska z Wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu lub zdrowiu w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie.

Niektórzy ludzie myślą, że tak jak w filmach, żeby zgłosić zaginięcie musi upłynąć 48 godzin. Dla nas jest to utrudnienie. Im dłuższy czas zaginięcia, tym mniejsze są szanse znalezienia osoby żywej. Nie zawsze jest to zaginięcie z przyczyn naturalnych. (…) Często jest to zagrożenie życia i zdrowia.

Ostatnie poszukiwania w naszym regionie dotyczyły 30 latka z gminy Biskupiec. Mężczyzna w miniony poniedziałek rano wyszedł do pracy, ale do niej nie dotarł. We wtorek rodzina zgłosiła sprawę policji. Dzięki zaangażowaniu służb – w tym żołnierzy z 4. warmińsko-mazurskiej brygady terytorialnej i strażaków, 30-latka udało się odnaleźć. Mężczyzna był odwoniony i leżał w zaroślach, został przekazany pod opiekę lekarzy.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Chmielewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, zaginięcie
Zakazy im nie straszne. Dzikie kąpieliska na rzece Elbląg wciąż przyciągają wypoczywających

W rzece Elbląg obowiązuje zakaz kąpieli i nurkowania. Niestety, na mapie miasta wciąż są miejsca, gdzie nieodpowiedzialne osoby kąpią się, ryzykując własne życie. Należą do nich...

Zamknij
RadioOlsztynTV