Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Kamerdyner” kręcony także na Warmii i Mazurach hitem polskich kin

Kadr z filmu „Kamerdyner”

„Kamerdyner” Filipa Bajona  otrzymał aż cztery laury na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Został nagrodzony Srebrnymi Lwami, nagrodą za główną rolę męską dla Adama Woronowicza, za muzykę Antoniego Komasy-Łazarkiewicza oraz charakteryzację Ewy Drobiec i Miry Wojtczak. „Kamerdyner” podbił też kina – od premiery 21 września tytuł zgromadził 150 tysięcy widzów.

Zobacz ekskluzywny fragment filmu z nagrodzonym w Gdyni Adamem Woronowiczem.

Aktor tak mówi o swoim bohaterze: Hermann von Krauss jest głową rodu von Kraussow. Poznajemy go na początku XX wieku w Prusach Wschodnich – jest rok 1900, za kilkanaście lat wybuchnie I wojna światowa. Polska nie istnieje jeszcze na mapie. „Kamerdyner” to historia o Niemcach i Polakach, ale przede wszystkim o Kaszubach, o społeczności, ludziach, którzy tak jak Ślązacy stracili najwięcej na tym, że każdy chciał ich przeciągnąć na swoją stronę. Kaszubi dla Polaków mieli być Polakami, dla Niemców – Niemcami, a tak naprawdę byli Kaszubami i chcieli zachować swoją odrębność.– podkreśla Adam Woronowicz.

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Na ekranie imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.

„Kamerdyner” to jedyna premiera filmowa wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. W sieci opublikowane zostały filmy z Januszem Gajosem, w których aktor i odtwórca roli Bazylego Miotke, wzorowanej na postaci Antoniego Abrahama, opowiada i uczy trudnej polskiej historii. Na rynku dostępna jest książka „Kamerdyner”, która powstała na podstawie scenariusza. Jej autorami są Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat i Paweł Kraśnicki. W sprzedaży jest też ścieżka dźwiękowa z filmu piosenką Korteza „Stare drzewa”. Utwór został skomponowany specjalnie do filmu „Kamerdyner”.

Ł.A/Next Film
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino
Licealiści z Olsztyna i Biskupca laureatami urodzinowego konkursu Radia Olsztyn

Uczniowie musieli nas przekonać, dlaczego to właśnie ich klasa powinna wybrać się z Radiem Olsztyn na film "Dywizjon 303. Prawdziwa historia". Jedną z dwóch najciekawszych odpowiedzi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV