Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kaliningrad otwiera się na turystów i dawne tradycje

Kaliningrad. Fot. Mirosław Sochacki

W jednej z galerii w Kaliningradzie otwarto nietypową wystawę. Na marcepanowej masie malowane są dawne widoki miasta. Wystawa – jak informują lokalne gazety – ma służyć przypominaniu miasta, którego dziś nie ma i jego dawnych tradycji cukierniczych.

Czołowa gazeta Kaliningradu – „Kaliningradzka prawda” – poinformowała, że wystawa „Słodki Królewiec” ma przypominać słodkie oblicza przedwojennego Królewca. Miasta tajemniczego, którego dziś już nie ma. Z jego cudem ocalonymi kościołami, bramami i mostami. Na wystawę składają się widokówki dawnego Królewca namalowane na masie marcepanowej. Wystawie towarzyszą też warsztaty malowania na marcepanie.

„Kaliningradzka prawda” poinformowała, że prace nad wystawą rozpoczęły się w 2013 roku, a niektóre z prezentowanych na niej „słodkich widokówek” były wcześniej pokazywane na wystawach w całej Rosji.

Informacji o wystawie towarzyszy także wzmianka o tym, że marcepan gościł w Królewcu od czasów średniowiecza, a pierwsza fabryka marcepanu powstała w mieście w 1809 roku. Marcepan miał być ulubionymi słodyczami mieszkańców, a marcepanowe wyroby – najlepszą pamiątką z Królewca.

Od kilku lat Rosjanie coraz śmielej nawiązują do przedwojennych tradycji Kaliningradu, który przed wojną był stolicą Prus Wschodnich i nosił miano Królewca. Z inicjatywy rodziny Toropowych w 2011 roku powstało muzeum marcepanu, ale nie ma ono swojej stałej siedziby ani wystawy, tylko czasami prezentuje marcepanowe rarytasy korzystając z gościnności innych muzeów, czy galerii.

W Kaliningradzie i obwodzie (zwłaszcza nadmorskich kurortach) można też kupić pocztówki z dawnymi widokami Królewca czy pamiątkowe magnesy. Wiele z nich jest podpisanych „Królewiec” lub „Keningsberg” (niemiecka przedwojenne nazwa miasta).

Turyści z Niemiec coraz chętniej odwiedzają Kaliningrad. Fot. Łukasz Węglewski

Nawiązywanie do dawnych tradycji miasta idzie w parze także z otwieraniem się Kaliningradu na turystów. Podczas niedawnej konferencji o małym ruchu granicznym, która odbywała się w Giżycku, minister turystyki obwodu kaliningradzkiego Andriej Jermak przyznał, że rocznie obwód odwiedza około 1 miliona turystów, którzy średnio przebywają tam od 3 do 10 dni i wydają w czasie pobytu – w przeliczeniu na złotówki – około 2 tysiące. Jermak podał wówczas, że 87 procent turystów to Rosjanie ale w minionym roku do Kaliningradu miało przyjechać 25 tysięcy Niemców – głównie potomków ludzi, którzy mieszkali w przedwojennych Prusach Wschodnich.

Jermak przyznał też, że do Kaliningradu przyjeżdża w celach turystycznych coraz więcej Chińczyków, którzy są zainteresowani bursztynem. W obwodzie, w mieście Jantarnyj, działa ogromna kopalnia bursztynu, w samym Kaliningradzie działa też bogate w unikatowe eksponaty muzeum bursztynu. Według szacunków pokłady bursztynu w obwodzie kaliningradzkim są największe na świecie.

(pap/łw)

 

Więcej w kaliningrad
W poszukiwaniu dawnych świątyń

Niegdyś były ich setki. Pozostały nieliczne. Kościoły i kaplice północnej części byłych Prus Wschodnich. Od niemal roku dokumentuje je ksiądz doktor Krzysztof Bielawny. W jednej z...

Zamknij
RadioOlsztynTV