Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Już kilkaset osób zginęło w tym roku. Strażacy apelują o montowanie czujników dymu i czadu

Rozpoczął się sezon grzewczy. Państwowa Straż Pożarna przypomina, jak ważne jest stosowanie w domach i mieszkaniach czujników dymu i tlenku węgla.

Z danych PSP wynika, że w tym roku w pożarach domów i mieszkań zginęło prawie 300 osób, a niemal 1400 zostało rannych.

Od początku  roku doszło do 88 tysięcy 264 pożarów, w których zginęły 364 osoby, a 1803 zostały ranne. Z tego 24 tysiące 856 to pożary mieszkań. Zginęło w nich 296 osób, a 1370 zostało rannych. Strażacy zwracają uwagę, że tylko we wrześniu uczestniczyli w gaszeniu 6175 pożarów, w których zginęły 24 osoby, a 172 zostały ranne.

Dane dotyczące zdarzeń z tlenkiem węgla pokazują natomiast, że ratownicy brali udział w 3198 takich interwencjach. Było 30 ofiar śmiertelnych, a 956 osób wymagało hospitalizacji. We wrześniu strażacy interweniowali 132 razy w związku z czadem. Jedna osoba zmarła, a 44 wymagały pomocy medycznej.

Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kolejną edycję kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, która potrwa do końca marca 2022 roku. Jak przypomniał bryg. Karol Kierzkowski, do podstawowych zasad bezpieczeństwa należą okresowe kontrole polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji.

W przypadku instalacji gazowej oraz przewodów kominowych – dymowych, spalinowych i wentylacyjnych – kontrole takie powinny być wykonywane co najmniej raz lub dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada. W przypadku instalacji elektrycznej przeglądy powinny być wykonane co najmniej raz na 5 lat. Niezbędne jest również usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa rekomendujemy stosowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno, w tym z kominkami lub piecykami gazowymi, dodatkowo zaleca się instalowanie czujników tlenku węgla

– podkreślił bryg. Karol Kierzkowski z PSP.

Czad groźny dla zdrowia i życia

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar, czad, czujnik
Strażacy i leśnicy przećwiczą się w gaszeniu pożarów. Przygotowano także atrakcje dla mieszkańców

W Nadleśnictwie Młynary odbędą się (2.10) wspólne manewry straży pożarnej i służby leśnej pod kryptonimem "LAS 2021". Zastępy strażaków zaprezentują sposoby gaszenia ognia w lesie czy...

Zamknij
RadioOlsztynTV