Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Józef Dziki o emeryturach stażowych i nowym związku zawodowym policjantów. Posłuchaj Porannych Pytań

fot. A. Chmielewska

– Skandalem jest, że prezydencki projekt ustawy o emeryturach stażowych od grudnia nie doczekał się pierwszego czytania w Sejmie – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Józef Dziki, przewodniczący warmińsko-mazurskiej „Solidarności”.

Szef największego związku zawodowego w regionie podkreślał, że ogólnopolska „Solidarność” nie odpuści tematu emerytur stażowych.

Dla mnie, dla naszego związku czy dla ludzi argument, że ktoś sobie dorabiał na emeryturze. Przepraszam bardzo, ale w innych branżach osoby idą szybko na emeryturę i też dorabiają, a ktoś, kto sobie kapitał obowiązkowy nazbiera na poziomie najniższej emerytury i zdecyduje się iść, to jest umożliwienie, a nie nakaz.

Józef Dziki przyznał jednak, że propozycja prezydenta nie jest satysfakcjonująca. Przypomnijmy, „Solidarność” chce dać możliwość przejścia na emeryturę mężczyznom po 40 latach pracy i kobietom po 35 latach. Prezydencki projekt zakłada natomiast konieczność przepracowania 44 lat w przypadku mężczyzn i 39 lat w przypadku kobiet.

Policyjna „Solidarność”

O powstaniu policyjnej „Solidarności” w województwie mówił przewodniczący regionu tego związku zawodowego. Szef „Solidarności” podkreślał, że powołanie tego związku nie było inicjatywą zarządu związku, a pomysłem samych policjantów.

Policjanci przyszli do nas. Działają krótko, bo kilka miesięcy, ale czas pokaże. Być może na pewnych szczeblach dzieją się jakieś nieprawidłowości czy krzywdy. Wyobrażam sobie współpracę między nami

– mówił Józef Dziki.

Związek działa od stycznia. Ta stosunkowo nowa organizacja skupia osoby zatrudnione w Oddziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz Komendy Powiatowej Policji w Giżycku. Przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej jest st. asp. Rafał Bielecki z komendy wojewódzkiej.

To drugi związek zawodowy policjantów w naszym regionie. Działającym od 30 lat jest „NSZZ Policjantów”, którego szefem jest Sławomir Koniuszy.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Przeczytaj poprzedni wpis:
Radio od kuchni. Gotowanie z widokiem na Jezioro Ryńskie

Za nami szósty odcinek najsmaczniejszej audycji - „Radio od kuchni”. Tym razem byliśmy w Rynie. Z okazji 70-lecia Radia Olsztyn prezentujemy naszym słuchaczom 70 smaków z...

Zamknij
RadioOlsztynTV