Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest wyrok w głośnej sprawie korupcji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie

Olsztyński sąd z pięciorga oskarżonych skazał dwie osoby, trzy pozostałe – uniewinnił. Wszystkich łączy postać olsztyńskiego biznesmena Władysława B.

Według aktu oskarżenia trzy urzędniczki z urzędu marszałkowskiego miały mu przekazywać informacje o kwotach, jakie urząd planował wydawać w postępowaniach przetargowych. Czwarty oskarżony – urzędnik z Dywit – również miał mu przekazywać wrażliwe informacje. Natomiast piąta osoba objęta aktem oskarżenia – biznesmen z Zabrza – miał zapłacić Władysławowi B. łapówkę za ustawienie przetargu. Ostatecznie sąd skazał za przekazywanie informacji o planowanych kwotach tylko dwie urzędniczki z Urzędu Marszałkowskiego. Zgodnie z wyrokiem mają zapłacić po 3 tysiące złotych grzywny.

– Sąd zmienił kwalifikację czynu. Uznał, że nie ma dowodów, iż działały w celu osiągnięcia korzyści – zaznacza sędzia Krzysztof Matysiak.

Wyrok nie jest prawomocny i już wiadomo, że będzie apelacja.

– Uważam, że wyrok jest niesłuszny zarówno w zakresie uniewinnień, jak i w zakresie zmiany kwalifikacji czynu popełnionego przez dwie osoby skazane. Dlatego zamierzam zaskarżyć go w całości – zapowiada prokurator Dagmara Kuspiel.

Możliwe, że odwołają się też skazane urzędniczki.

– To nie jest kwestia wysokości grzywny, ale samej winy. Jeśli ktoś jest urzędnikiem i chce dalej wykonywać swoje obowiązki, to ma dla niego znaczenie, czy jest uznany za winnego, czy nie – mówi obrońca jednej z nich, mecenas Jerzy Dobrzański.

W tej sprawie wyrok dotyczący głównych oskarżonych zapadł już w ubiegłym roku. Wtedy sąd skazał wspomnianego biznesmena Władysława B. oraz jego wspólnika, a także byłego dyrektora jednego z departamentów w Urzędzie Marszałkowskim. Dyrektor przyjął od biznesmenów łapówkę za pozytywne dla nich rozstrzygnięcia przetargowe.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

(A. Piedziewicz/K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, wyrok, korupcja, Urząd Marszałkowski
25 lat więzienia dla szefa gangu ps. „Kulawy”. Siedmiu członków grupy przestępczej usłyszało wyroki od 4 do 10 lat

Jan R. ps. Kulawy skazany przez Sąd Okręgowy w Elblągu na 25 lat więzienia za kierowanie zbrojną grupą przestępczą i za nakłonienie członków tej grupy do...

Zamknij
RadioOlsztynTV