Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit wygrał proces z tabloidem. Odszkodowanie trafi do „kolebki polskości” na Litwie

Jerzy Szmit, w tle Pałac w Jaszunach. Fot. pisolsztyn.org.pl

Jerzy Szmit wygrał proces z Faktem o naruszenie dóbr osobistych.

Przewodniczący olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości pozwał tabloid po tym jak dwa lata temu ukazał się artykuł, sugerujący, że Jerzy Szmit zrezygnował ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa w związku z postępowaniem, prowadzonym przez CBA. A chodziło o nieprawidłowości na lotnisku Olsztyn-Szymany.

Jerzy Szmit wystąpił na drogę sądową przeciwko tabloidowi. Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że artykuł naruszył jego dobra osobiste. Wyrok jest już prawomocny, z czego nie kryje zadowolenia Jerzy Szmit. Zgodnie z orzeczeniem sądu tabloid ma go przeprosić na łamach obu tytułów prasowych oraz wpłacić 25 tysięcy złotych na cele społeczne. Beneficjent, który otrzyma zadośćuczynienie został wybrany nieprzypadkowo – wyjaśnia Jerzy Szmit. To pałac w Jaszunach.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Jaszuny to niewielka miejscowość na Litwie, około 30 kilometrów od Wilna. Głównym zabytkiem jest pałac rodziny Balińskich. Rezydencję wzniesiono w latach 1824-1827 według projektu Karola Podczaszyńskiego. W czasach „mickiewiczowskich” posiadłość w Jaszunach stanowiła częste miejsce spotkań elity kulturalnej i naukowej pobliskiego Wilna. Bywały tu takie osobistości jak m in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Antoni Edward Odyniec, Joachim Lelewel, Tomasz Zan czy członkowie rodziny Śniadeckich. Pałac przetrwał II wojnę światową, ale zaczął niszczeć w czasach radzieckich. Obecnie w pełni odrestaurowany pełni funkcję centrum turystycznego z salami wystawienniczymi, restauracją oraz salą konferencyjną.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odszkodowanie, Jerzy Szmit, Fakt, tabloid
Jerzy Szmit: Rozmowa jest podstawowym narzędziem demokracji, środowisko prawnicze nie może być wyizolowaną nadzwyczajną kastą

Dialog to niezbędne i podstawowe narzędzie demokracji - o takim sposobie rozwiązania konfliktu w sądownictwie mówił w Porannych pytaniach Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV