Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Szmit: Rozmowa jest podstawowym narzędziem demokracji, środowisko prawnicze nie może być wyizolowaną nadzwyczajną kastą

Jerzy Szmit. Fot. A. Dybcio

Dialog to niezbędne i podstawowe narzędzie demokracji – o takim sposobie rozwiązania konfliktu w sądownictwie mówił w Porannych pytaniach Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim, były wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Jerzy Szmit zaznaczył, że propozycja wyszyła od Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Ważne byłoby, żeby rozmowy były konstruktywne tak, aby środowisko sędziowskie i prawnicze zauważyło, że nie może być wyizolowane, jak to kiedyś ktoś z tego środowiska określił „nadzwyczajna kastą”. Powinno być tą częścią państwa polskiego, które służy obywatelom i szanuje wolę wyborców.

Jerzy Szmit dodał, że podstawowym zadaniem sędziów jest wymierzanie sprawiedliwości, a nie ochrona systemu sędziowskiego.

Sądy są po to, żeby w Polsce obywatele czuli, że jest sprawiedliwość.

Były wiceminister infrastruktury i budownictwa poinformował, że zapadła decyzja o tym, że powstaną linie kolejowe, dużych prędkości. Jerzy Szmit dodał, że jedna linia będzie przechodzić przez Warmię i Mazury.

Rozpoczął się proces certyfikacji zmodernizowanych linii kolejowych. Wszystko musi być głęboko sprawdzone. Proces ten będzie trwał rok, może nawet trochę dłużej, ale wówczas, jedną z linii o dużych prędkościach będzie, przechodząca przez Iławę i Działdowo, linia Gdynia – Warszawa.

Jerzy Szmit przekonywał, że po certyfikacji linii kolejowych, podróż pociągiem z Olsztyna do Warszawy zajmie mniej niż 2 godziny.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Szmitem

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, kolej, Jerzy Szmit
Ciąży na niej sześć zarzutów prokuratorskich. Kiedy poznamy wyrok w sprawie byłej wojewódzkiej konserwator zabytków?

Wciąż nie ma wyroku w sprawie byłej wojewódzkiej konserwator zabytków Barbary Z. Ciąży na niej sześć prokuratorskich zarzutów, za które grozi jej nawet do 10 lat...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV