Elbląg, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Jakie wyzwania stoją przed publiczną służbą zdrowia? Ministrowie zdrowia i edukacji w Elblągu
– Mamy w planie stworzenie specjalnego programu wsparcia dla tych uczelni, które podjęły się kształcenia kadr lekarskich – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że kształcenie na tym kierunku wymaga inwestycji, a państwo musi postarać się wspomóc te uczelnie.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim w czwartek wzięli udział w I Konferencji „Elbląg PUBLIC HEALTH: zdrowie, edukacja, nauka”. Konferencję zorganizowała Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.
Jak zauważa profesor uczelni doktor habilitowana nauk medycznych Beata Januszko-Giergielewicz, wydarzenie skupiło w jednym miejscu oraz czasie wielu ekspertów z dziedziny medycyny.
Wydawało nam się to logiczne, że zaprosimy do dyskusji edukatorów, ludzi, którzy na co dzień realizują opiekę zdrowotną, czyli ekspertów, którzy formują system opieki zdrowotnej, przedstawicieli NFZ-u, związków zawodowych: pielęgniarskich i lekarskich
W ocenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego elbląska uczelnia jest przykładem możliwości kształcenia przyszłych lekarzy w mniejszych miastach, takich jak Elbląg.
Ten proces rozbudowy, a jednocześnie odpowiedzi na zapotrzebowanie kadry, realizowane w byłym mieście wojewódzkim – Elblągu, które też ma prawo do kształcenia dobrych specjalistów. Infrastruktura, która jest tutaj na uczelni zapewnia takie warunki.
Zdaniem Przemysława Czarnka otwieranie coraz większej liczby wydziałów lekarskich w całym kraju jest receptą na zbyt małą liczbę lekarzy. Minister odpierał zarzuty o zbyt niskim poziomie nauczania na prywatnych uczelniach w Polsce.
Pytanie o poziom jest pytaniem, które sugeruje przyznawanie racji tym, którzy zapomnieli troszeczkę o społeczeństwie. To jest ta część środowiska lekarskiego, która zhermetyzowała całkowicie uczelnie medyczne i doprowadziła do sytuacji, która wywołała kryzys. Kryzysem potężnym jest brak 600 tysięcy lekarzy w Polsce.
W ocenie wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego w zapewnieniu odpowiedniego poziomu publicznej służby zdrowia konieczne jest kompleksowe spojrzenie ze strony państwa i ekspertów:
Tak ważne jest kształcenie kadr medycznych, profilaktyka, nowoczesne leczenie i diagnostyka i powiązanie tego z uczelniami, które będą kształciły kadry.
Leonard Krasulski przyznał, że konferencja nie byłaby możliwa, gdyby nie powstanie samej uczelni oraz otwarcie, od tego roku akademickiego, wydziału lekarskiego.
Czekaliśmy na otwarcie uczelni, potem roku akademickiego, wreszcie otwarcie wydziału lekarskiego, a teraz jest pierwsza konferencja.
Senator Bogusława Orzechowska podkreśla z kolei zmiany w postrzeganiu medycyny w kontekście pandemii koronawirusa.
Coraz bardziej nam się środowisko starzeje. Poza tym COVID-19 pokazał, że są choroby, które zdecydowanie obniżają odporność. My się spotykamy z coraz nowszymi objawami właśnie pocovidowymi.
Utworzenie kierunku lekarskiego było dla Elbląga kluczowe. Dynamicznie rozwijają się pozostałe kierunki medyczne (…) Sądzę, że dla szpitali elbląskich będzie to możliwość pozyskania dobrze wykształconej kadry
– powiedziała rektor Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych Magdalena Dubiella-Polakowska. Uczelnia istnieje od 20 lat. Do tej pory ukończyło ją ponad 5 tysięcy absolwentów kierunków medycznych.
Elbląskiej konferencji patronowało Radio Olsztyn.
Autor: D. Starzyńska-Rosiecka, A. Libudzka (PAP)/ J. Sulecki/T. Owczarek
Redakcja: M. Rutynowski/ A. Chmielewska