Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jaki wybrać kubek termiczny?

Kubek termiczny na kawę czy herbatę jest nieodłącznym elementem wakacyjnych wyjazdów, biwaków czy pikników na łonie natury. Równie dobrze sprawdzi się na co dzień, gdyż pozwoli nam zabrać ze sobą ciepły napój do pracy czy szkoły. Mając taki kubek, będziemy mogli delektować się napojem o idealnej temperaturze – gorącym w zimie i chłodnym w czasie letnich upałów.

Kubek-termos – czym się kierować przy jego wyborze?

Kubek termiczny zbudowany jest z podwójnych ścianek, pomiędzy którymi znajduje próżnia lub niskie ciśnienie. Dzięki temu umożliwia przechowywanie napojów o dużej różnicy temperatur względem otoczenia. Kubki termiczne stają się coraz popularniejsze, a ich oferta z każdym rokiem się powiększa. Jeśli chcemy wybrać termiczny kubek do kawy, który będzie odpowiadać naszym potrzebom, zwróćmy uwagę na poniższe parametry.

  • Pojemność – kubki termiczne są dostępne w różnych pojemnościach. Najmniejsze mają 250 ml pojemności, a największe 750 ml. Najwygodniejsze będą jednak kubki o pojemności 300-400 ml, ponieważ z łatwością zmieszczą się do torebki lub plecaka.

  • Materiał wykonania – do produkcji kubków termicznych wykorzystuje się różne rodzaje materiałów, m.in.: tworzywo sztuczne, stal nierdzewną, szkło, ceramikę czy tritan. Wydaje się, że najlepszym wyborem będą kubki stalowe, ponieważ cechują się solidną konstrukcją, a wciąż są dość lekkie. Poza tym stal jest obojętna chemicznie i przez długi czas utrzyma wysoką temperaturę napoju.

  • Pokrywka – powinna być szczelna, by ochronić napój przed rozlaniem i utratą ciepła. Niektóre kubki wyposażone są w szczelne zamknięcia, które można odblokować, naciskając jeden przycisk.

  • Kształt kubka – powinniśmy wybrać kubek, który będzie wygodnie leżał w naszej dłoni.

Na zdjęciu: Kubek termiczny Maestro MR 1643-30A

Wybierając kubek termiczny do samochodu, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy będzie pasować do uchwytu. W starszych modelach samochodów uchwyty są przystosowane do puszek. Jeśli mamy taki uchwyt, powinniśmy poszukać kubka wąskiego i wysokiego. Nie może być on jednak zbyt wysoki, ponieważ będzie utrudniać zmianę biegów lub obsługiwanie radia czy klimatyzacji.

Musimy jednak pamiętać, że nie we wszystkich samochodach są uchwyty na kubki. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli podczas jazdy delektować się gorącą kawą czy herbatą. W takiej sytuacji wystarczy dokupić uchwyt do samochodu na kubek termiczny. Taki uchwyt bez problemu utrzyma napój i zapewni mu stabilność w czasie jazdy. Co więcej, w sprzedaży dostępne są uchwyty, które mają funkcję ogrzewania i chłodzenia, dzięki czemu pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę naszego napoju.

Na zdjęciu: Kubek termiczny Maestro MR 1643-30C

Kubek termiczny do szkoły

Kubki termiczne będą świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które dużo czasu spędzają poza domem, np. w szkole lub na dodatkowych zajęciach. Dzięki nim dziecko będzie mogło rozgrzać się gorącą herbatą w zimie, a w lecie napić się orzeźwiającego napoju. Taki kubek termiczny dla dziecka powinien być przede wszystkim wykonany z wytrzymałych, a przy tym lekkich materiałów. Szkolny tornister i tak sporo waży, więc nie dokładajmy dziecku dodatkowych kilogramów. Kubki termiczne dla dzieci zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego pierwszego, sprawdźmy, czy materiał nie zawiera szkodliwego dla zdrowia Bisfenolu A. Na zewnątrz kubek powinien być pokryty antypoślizgową powłoką, aby dziecko pewne trzymało go w dłoniach. Aby zachęcić dziecko do spożywania napojów, warto kupić kubek atrakcyjny pod względem wizualnym, np. z zabawnym wzorami lub bohaterami ulubionych bajek i kreskówek.

Kubek termiczny Maestro Mr 1641-32 Br

Kubek termiczny turystyczny

Jeśli wybieramy się na pieszą wycieczkę, w podróż samochodem czy na wyprawę górską, z pewnością przyda nam się kubek termiczny do kawy lub do herbaty. Możemy w nim zabrać niewielką ilość napoju, co jest znacznie wygodniejsze niż dźwiganie kilkulitrowego termosu. Kubek termiczny turystyczny będzie się jednak różnił od tego, z którego korzystamy w domu czy w samochodzie. Taki kubek musi być szczelny, niezależnie od pozycji, w której zostanie umieszczony. Musi mieć zatem odpowiednie uszczelki, które nie przepuszczą płynu i nie pozwolą zabrudzić nim zawartości torby czy plecaka. Ważne jest, aby kubek termiczny przez długi czas utrzymywał ciepło napoju – przynajmniej przez 5-6 godzin i był pokryty antypoślizgową powłoką, która zapewni wygodę podczas użytkowania.

Kubek termiczny Lafe KBX002

Kubek termiczny na prezent

Jeżeli szukamy drobiazgu, który świetnie sprawdzi się dla faceta na prezent, kubek termiczny będzie świetnym pomysłem. Ten praktyczny gadżet można zabrać wszędzie – do pracy, na spacer, na wycieczkę lub w podróż. Dzięki izolacji termicznej kubek pozwoli ogrzać się podczas mrozów i ochłodzić w upalne dni. Ze względu na zastosowanie, kubek termiczny będzie znakomitym prezentem dla podróżnika lub osoby, która spędza wiele czasu poza domem. Ten przydatny gadżet równie dobrze posłuży nam jako prezent dla taty, chłopaka czy dla brata.

Jaki kubek termiczny kupić?

Na rynku znajdziemy mnóstwo kubków termicznych w różnych kształtach i kolorach, a także przeznaczonych do innych zastosowań. Pamiętajmy, że dobry kubek powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów. Poza tym musi być szczelny i przez długi czas utrzymywać odpowiednią temperaturę. Jeśli chodzi o pojemność, kolor i kształt kubka, to te parametry będą uzależnione wyłącznie od naszych potrzeb i upodobań.

Jeśli zdecydujemy się na zakup kubka termicznego, weźmy pod uwagę producentów, którzy cieszą się największą popularnością wśród konsumentów. Dobrej jakości kubki termiczne oferują marki: Contigo, Wink, Tefal, Lamart, Banquet czy Fjord Nansen.

Więcej w kawa, herbata
Czarna herbata poprawia koncentrację. Zwłaszcza u osób starszych

Picie herbaty, to jeden z tych rytuałów, który działa na nas odprężająco i ułatwia zasypianie. Naukowcy z Newcastle odkryli jej dodatkową właściwość, Okazało się, ze pomaga...

Zamknij
RadioOlsztynTV