Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czarna herbata poprawia koncentrację. Zwłaszcza u osób starszych

PAP/Andrzej Lange (al/awol)

Picie herbaty, to jeden z tych rytuałów, który działa na nas odprężająco i ułatwia zasypianie. Naukowcy z Newcastle odkryli jej dodatkową właściwość, Okazało się, ze pomaga ona osobom starszym w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania procesów poznawczych.

Właściwości zdrowotne herbaty nie są tajemnicą. W zależności od jej rodzaju, wpływa ona na różne funkcje naszego organizmu. Badaczy szczególnie interesowało zastosowanie czarnej herbaty i jej wpływ na kondycję mózgu u seniorów, zwłaszcza poprawę pamięci i ogólne zdolności poznawcze.

Badania wykazały, że osoby starsze, które regularnie piją czarną herbatę, wykazują m.in. lepszą koncentrację. Naukowcy ustalili jednak, że seniorzy muszą wypijać co najmniej pięć filiżanek herbaty dziennie, aby odczuć te efekty. Mechanizm działania jest jednak nie tak oczywisty, jak by mogło się wydawać.

Efekty, które zaobserwowaliśmy w grupie badanych osób, mogą wynikać nie tylko ze związków obecnych w herbacie. Ich przyczyną może być sam rytuał picia herbaty, jej parzenia. Nie mniej istotna jest też rozmowa przy filiżance naparu

– zaznacza dr Edward Okello, główny autor badania.

Źródło: PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w herbata
Czy ma znaczenie to, w czym pijemy herbatę?

Herbata to z pewnością jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie. Może być podawana na ciepło i na zimno, a także z różnymi dodatkami. Jedni preferują...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV