Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? Ofiary i sprawcy przemocy mogą liczyć na pomoc

„Dobry kierunek – (s)przeciw przemocy” – to hasło pod jakim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie prowadzi akcję informacyjną. Chodzi o podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie.

Program kierowany jest nie tylko do osób narażonych na przemoc i doświadczających jej, ale także do sprawców przemocy. Aneta Markowska z PCPR-u w Olsztynie zwraca uwagę na to, że sprawcy często nie chcą krzywdzić.

Z naszych obserwacji wynika, że jest to nieumiejętne panowanie nad emocjami, a także zakorzenione nieumiejętne panowanie nad stresem. Czynników tego jest wiele m.in. COVID, wojna na Ukrainie, inflacja i inne wpływa na nas i w momencie, kiedy sobie już nie radzimy dobrze jest mieć świadomość, że trzeba się z kimś skonsultować.

00:00 / 00:00

Dla sprawców przemocy przygotowano programy korekcyjno-edukacyjne, podczas których nabywa się umiejętności m.in radzenia sobie z trudnymi emocjami.


Spada liczba niebieskich kart w województwie warmińsko-mazurskim. To procedura, która jest wszczynana w rodzinach, gdzie m.in dochodzi do przemocy. W minionym roku prowadzono 2 639 takich postępowań, w obecnym ich liczba przekracza 1900.

Malejąca tendencja cieszy, ale nie świadczy o tym, że przemocy jest mniej. Nie bagatelizujmy tego. Nadal są telefony i zainteresowanie. Ludzie cały czas zmagają się z przemocą zarówno fizyczną, psychiczną jak i emocjonalną.

– mówi psycholog Karolina Dzikowska z olsztyńskiego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

00:00 / 00:00

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie prowadzi kampanię „Help Me – Cichy Krzyk”, która ma uczyć rozpoznawania znaków jakimi ofiary przemocy sygnalizują swój problem. Zaplanowano także warsztaty „Komunikacja bez przemocy”, podczas których małżeństwa uczą się rozmawiać bez krzyku. Do końca roku będą też realizowane warsztaty samoobrony dla kobiet.

W Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Olsztynie przebywają teraz dwie rodziny. W wakacyjne było ich siedemnaście.

.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w pomoc, wojna, rodzina, psycholog, pcpr, stres, problemy, przemoc w rodzinie, niebieska karta, inflacja, COVID
Polski Czerwony Krzyż podsumował dotychczasową pomoc Ukrainie

W ciągu ostatnich miesięcy Polski Czerwony Krzyż udzielił wsparcia ponad 800 tysiącom osób poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie. W tym czasie uruchomiono nowe programy wsparcia,...

Zamknij
RadioOlsztynTV