Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polski Czerwony Krzyż podsumował dotychczasową pomoc Ukrainie

W ciągu ostatnich miesięcy Polski Czerwony Krzyż udzielił wsparcia ponad 800 tysiącom osób poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie. W tym czasie uruchomiono nowe programy wsparcia, w tym finansowego i rzeczowego oraz zorganizowano kilkaset transportów z pomocą humanitarną.

Z danych PCK wynika, że w projekty poświęcone uchodźcom w Polsce zaangażowanych jest ponad 8 tysięcy 200 członków organizacji, wśród nich ponad pół tysiąca osób z Ukrainy.

Dzięki współpracy z partnerami biznesowymi Polski Czerwony Krzyż do tej pory wysłał ponad 600 transportów do Ukrainy, co stanowi co najmniej 5 tysięcy 220 ton pomocy humanitarnej. Transporty dotarły do Charkowa, Żytomierza, Kijowa, Zaporoża, Połtawy, Mikołajowa, Ochtyrki, Borodzianki, a po wyzwoleniu – także do potrzebujących pomocy społeczności z różnych przyfrontowych regionów Ukrainy, w tym do mieszkańców Buczy i Irpienia. Niezbędną pomoc otrzymują też uchodźcy.

Choć potrzeby się zmieniają, jedną z najważniejszych form pomocy jest wsparcie rzeczowe, w tym żywność. Do tej pory PCK wydał 333 tysiące 668 pakietów żywnościowych, ponad 286 tysięcy zestawów higienicznych, odzież i wyprawki szkolne. Organizacja udziela też wsparcia finansowego, prowadzi program łączenia rodzin oraz działania integracyjne.

W punktach medycznych ratownicy Polskiego Czerwonego Krzyża przepracowali ponad 12 tysięcy godzin i udzielili pomocy niespełna 9 tysiącom osób.  W programie „Restoring Family Links” do Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań PCK wpłynęło 350 zgłoszeń. Dotychczas odnaleziono 5 osób.

PCK rozpoczął projekty wspierające integrację uchodźców z lokalnymi społecznościami. Dotychczas wzięło w nich udział ponad 100 tysięcy osób. Dzieci z Ukrainy korzystają z zajęć w świetlicach edukacyjno-integracyjnych, w lecie prawie 2 tysiące z nich korzystało z wypoczynku letniego oraz nauki języka polskiego, a we wrześniu otrzymało wyprawki szkolne.

Polski Czerwony Krzyż poinformował, że organizacja dołączyła do grona darczyńców pozarządowego projektu Health4Ukraine. Wsparcie udzielone przez PCK w wysokości 3,5 miliona złotych pozwoliło rozdysponować siedem tysięcy elektronicznych kodów, każdy o wartości 500 złotych, do wykorzystania w bieżącym roku na zakupy we wszystkich aptekach na terenie Polski.

Od początku wojny w Ukrainie swoje domy musiało opuścić ponad 13 milionów osób.

Od rana ataki rakietowe na Kijów i inne miasta Ukrainy

Pożar na Moście Krymskim. Zobacz film

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna, Ukraina, pck
Od rana ataki rakietowe na Kijów i inne miasta Ukrainy

W centrum Kijowa w poniedziałek rano doszło do trzech potężnych eksplozji. Wcześniej słychać było nadlatujące rakiety. W Kijowie od godz. 6.45 czasu miejscowego (godz. 5.45 w...

Zamknij
RadioOlsztynTV