Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak powstawały największa osiedla w Olsztynie? Pierwsze bloki i ich lokatorzy na archiwalnych zdjęciach

Do Archiwum Państwowego w Olsztynie przekazano zdjęcia dokumentujące życie pierwszych mieszkańców osiedli Nagórki, Jaroty i Pieczewo.

Jak mówi prezes spółdzielni mieszkaniowej Jaroty Roman Przedwojski, to kolekcja 150 fotografii, na których utrwalono nie tylko pierwsze budowy, ale też takie wydarzenia, takie  jak osiedlowy turniej tańca, wyścig kolarski, czy pierwsze szczepienia psów.

Ktoś docenił nasze zbiory. Szanowaliśmy je, ale leżały głównie w szufladzie. Było raptem kilka okazji, kiedy wykorzystywaliśmy te zdjęcia.

00:00 / 00:00

Autorami zdjęć są Piotr Płaczkowski, Witold Mierzejewski i Zbigniew Brenda. Fotografie przekazano w Dniu Darczyńcy. Święto ustanowił naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, żeby uhonorować i upamiętnić osoby, które podarowały swoje zbiory do archiwów państwowych.

Dyrektor olsztyńskiego oddziału Archiwum Państwowego prof. Norbert Kasparek podkreśla, że to wyjątkowa kolekcja.

Materiały zyskujemy na zasadzie zwykłej darowizny. Jest to dla nas niezwykła chwila, bo otrzymujemy nie tylko ciekawe rzeczy, ale też sercem pisane.

00:00 / 00:00

Olsztyńskie Archiwum Państwowe od kilku lat przyjmuje takie pamiątki. Archiwiści zachęcają, by każdy, kto ma ciekawe materiały dokumentujące historię rozważył przekazanie ich Archiwum. Dzięki temu mogą posłużyć wielu osobom i będą przechowywane w dobrych warunkach.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, zdjęcia, zabytki, Jaroty, fotografie, pieczewo, pamiątki, nagorki
Wstrząsająca rola Stuhra w „Powrocie do tamtych dni” i szczere wyznanie reżysera

„Powrót do tamtych dni” został doceniony na zakończonym właśnie Tallinn Black Nights Film Festival (PÖFF) 2021 i otrzymał nagrodę YOUTH FILM AWARD w ramach sekcji JUST FILM. Obraz w...

Zamknij
RadioOlsztynTV