Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Jak powstawały największa osiedla w Olsztynie? Pierwsze bloki i ich lokatorzy na archiwalnych zdjęciach
Do Archiwum Państwowego w Olsztynie przekazano zdjęcia dokumentujące życie pierwszych mieszkańców osiedli Nagórki, Jaroty i Pieczewo.
Jak mówi prezes spółdzielni mieszkaniowej Jaroty Roman Przedwojski, to kolekcja 150 fotografii, na których utrwalono nie tylko pierwsze budowy, ale też takie wydarzenia, takie jak osiedlowy turniej tańca, wyścig kolarski, czy pierwsze szczepienia psów.
Ktoś docenił nasze zbiory. Szanowaliśmy je, ale leżały głównie w szufladzie. Było raptem kilka okazji, kiedy wykorzystywaliśmy te zdjęcia.
Autorami zdjęć są Piotr Płaczkowski, Witold Mierzejewski i Zbigniew Brenda. Fotografie przekazano w Dniu Darczyńcy. Święto ustanowił naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, żeby uhonorować i upamiętnić osoby, które podarowały swoje zbiory do archiwów państwowych.
Dyrektor olsztyńskiego oddziału Archiwum Państwowego prof. Norbert Kasparek podkreśla, że to wyjątkowa kolekcja.
Materiały zyskujemy na zasadzie zwykłej darowizny. Jest to dla nas niezwykła chwila, bo otrzymujemy nie tylko ciekawe rzeczy, ale też sercem pisane.
Olsztyńskie Archiwum Państwowe od kilku lat przyjmuje takie pamiątki. Archiwiści zachęcają, by każdy, kto ma ciekawe materiały dokumentujące historię rozważył przekazanie ich Archiwum. Dzięki temu mogą posłużyć wielu osobom i będą przechowywane w dobrych warunkach.
Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy