Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
J. Wojciechowski w Olsztynie: złagodzimy wiele wymogów Zielonego Ładu
– W piątek Komisja Europejska opublikuje zestaw propozycji przeze mnie przygotowanych, które łagodzą wiele wymogów tzw. Zielonego Ładu – mówił w Olsztynie komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że to powinno usunąć główne obawy rolników dot. reformy Wspólnej Polityki Rolnej.
Wojciechowski był gościem konferencji pn. „Rolnictwo dla Przyszłości”, która odbyła się w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Unijny komisarz przekazał, że wkrótce złagodzone zostaną unijne wymogi tzw. Zielonego Ładu.
Jutro Komisja Europejska oficjalnie opublikuje zestaw propozycji przeze mnie przygotowanych, które łagodzą wiele wymogów tzw. Zielonego Ładu. Przede wszystkim ugorowanie, które przestanie być obowiązkowym warunkiem wspólnej polityki rolnej, stanie się dobrowolnym ekoschematem. Będą też zmiany w płodozmianie, łagodzące wymogi dla rolników
– powiedział.
Janusz Wojciechowski zaznaczył, że propozycja Komisji Europejskiej, dotyczy zmian legislacyjnych prawa europejskiego. – Mam nadzieję, że zarówno rada, czyli państwa członkowskie, jak i Parlament Europejski zaakceptują te zmiany – dodał.
Wojciechowski niedawno wskazał na dwie kwestie, które wzbudziły niepokój rolników w tzw. Zielonym Ładzie. Pierwsza to zmniejszenie użycia pestycydów, druga to ugorowanie. Komisarz informował, że kolejną przygotowywaną zmianą jest wyłączenie gospodarstw do 10 ha z kontroli „pod kątem różnych innych wymogów”. Zwrócił również uwagę, że takiej wielkości gospodarstwa stanowią w Polsce ponad 70 proc.
Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski, w którego gestii jest Krajowa Grupa Spożywcza, poinformował w Olsztynie, że rząd ma pomysł, jak poradzić sobie z napływem ukraińskiego zboża do Polski. – Podejmujemy już konkretne działania – dodał.
Mamy potężną ilość elewatorów w tej chwili. Możemy prawie 800 tysięcy ton zboża skupić. Chciałbym, że do Zamościa przychodziło ukraińskie zboże i tam było badane w laboratoriach, czy ono jest konsumpcyjne, czy techniczne. Potem będzie ono wysyłane do portu w Gdyni. Podjęliśmy wstępną decyzję, że ten port będzie w zarządzaniu KGS-u. Idziemy w dobrym kierunku, myślimy o rolnikach
– powiedział Ziejewski.
Od kilku tygodni w wielu krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników sprzeciwiających się m.in. zapisom Europejskiego Zielonego Ładu, czy taniemu importowi produktów rolniczych spoza UE. Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w UE neutralności klimatycznej do 2050 r.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: M. Rutynowski