Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inwestycje w subregionie elbląskim i zachodniej części województwa z rządową dotacją

Fot. J. Sulecki

Województwo warmińsko-mazurskie otrzymało pieniądze z drugiego rozdania programu Polski Ład. Wojewoda Artur Chojecki przedstawił w Elblągu najistotniejsze inwestycje dla subregionu elbląskiego i zachodniej części województwa.

Największym beneficjentem w tej części regionu jest Elbląg. Miasto dostało 65 mln zł na modernizację kąpieliska.

– Dzięki projektom złożonym do Polskiego Ładu wzrośnie jakość życia naszych mieszkańców. To już nie jest tylko naprawa dróg i budowa infrastruktury komunalnej, ale też potrzeba tworzenia obiektów sportowych czy służących kulturze – podkreślił Artur Chojecki.

Czasami kwota tego dofinansowania przekracza cały budżet gminy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że samodzielnie takiej gminy nigdy nie byłoby stać na realizowania inwestycji, która dla mieszkańców ma fundamentalne znaczenie. Stąd wspierająca rola państwa.

00:00 / 00:00

Samorządy wiedzą najlepiej co jest potrzebne mieszkańcom – uważają parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z okręgu elbląskiego.

– W drugim rozdaniu Polskiego Ładu województwo warmińsko-mazurskie otrzymało 400 tysięcy złotych więcej. Poprzednio był miliard – przypomniał poseł Leonard Krasulski.

A ten wzrost nie wynika z inflacji tylko rząd podwyższył sobie poprzeczkę inwestycyjną i to jest podstawowym powodem wzrostu dotacji. Jeszcze takich pieniędzy województwo warmińsko-mazurskie nie dostało. A nie jest to koniec.

00:00 / 00:00

W drugim rozdaniu dotacji prawie 30 procent wniosków jest na kulturę, sport i turystykę – podkreślił poseł Robert Gontarz.

Jeśli ktoś mieszka gdzieś 20-30 lat, to doskonale wie, co jest potrzebne. Doskonale rozumie, że basen jest od lat marzeniem mieszkańców powiatu. Te decyzje najlepiej są podejmowane przez samorządowców

– zauważył poseł Robert Gontarz.

00:00 / 00:00

– Dotacje są oczekiwane wszędzie, ale szczególnie w tych w gminach, które mają małe budżety – dodała senator Bogusława Orzechowska.

Dziś rozmawiałam z wójtami powiatu ostródzkiego i oni bardzo dziękowali za te pieniądze, bo nie byłoby szansy, żeby niektóre inwestycje w ogóle powstały.

00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, inwestycje
Do samorządów z regionu trafi prawie 1,5 mld złotych. Znamy wyniki drugiej edycji Polskiego Ładu

Prawie 1 miliard 400 milionów złotych dla Warmii i Mazur. Poznaliśmy wyniki drugiej edycji rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Ze zbiorczych danych – i dla województwa, i...

Zamknij
RadioOlsztynTV