Remont gotyckich murów Galerii EL. Podpisano umowę

Fot. FB Prezydent Elbląga
Gotyckie relikty dawnych zabudowań klasztornych, które dziś podtrzymuje tymczasowa konstrukcja, mają zostać zabezpieczone i odrestaurowane. W Elblągu rozpoczyna się jedna z największych inwestycji związanych z ochroną lokalnego dziedzictwa kulturowego ostatnich lat.
Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich historycznych murów wokół Centrum Sztuki Galeria EL. Inwestycja ma zabezpieczyć cenne gotyckie relikty z XIV i XV wieku.
Obecnie mury Galerii EL, czyli pozostałości dawnych zabudowań gotyckich, zabezpieczone są tymczasowym stelażem. Dzięki środkom z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków zyskają trwałą ochronę
– mówił Jacek Żukowski z elbląskiego magistratu.
Remont obejmie także wnętrza Galerii EL, w tym zabytkowe epitafia znajdujące się w krużgankach.
Prace remontowe będą także prowadzone w samej Galerii EL. Roboty obejmą między innymi prezbiterium i krużganek. Wprowadzone zostaną także rozwiązania poprawiające dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami
– dodał.
To jedna z najważniejszych inwestycji związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego Elbląga w ostatnich latach. Prace mają zakończyć się na początku września 2027 roku. Koszt inwestycji wynosi prawie 3 miliony złotych.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy













![Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia] Boże Ciało w Olsztynie. Ulicami miasta przeszły procesje [zdjęcia]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FBoze-Cialo-3.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)








