Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Internauci aktywni w czasach pandemii. Polska Wikipedia notuje rekordy

Fot. pixabay.com

Wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że w polskiej Wikipedii znacznie szybciej zaczęło przybywać nowych haseł niż miało to miejsce wcześniej – poinformowała PAP Natalia Szafran-Kozakowska ze stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Wiele z nich wcale nie dotyczy sytuacji epidemicznej – podkreśliła Szafran-Kozakowska.

Polskojęzyczna Wikipedia pojawiła się w 2001 r., czyli w tym samym czasie, kiedy ta encyklopedia powstała w USA. Była jedną z pierwszych wersji językowych. Obecnie Wikipedia jest uznawana za największe na świecie, ogólnodostępne i bezpłatne źródło wiedzy.

W rozmowie z PAP Natalia Szafran-Kozakowska ze stowarzyszenia Wikimedia Polska, organizacji, która promuje i wspiera Wikipedię i skupia też wielu wikipedystów poinformowała, że wyraźnie widoczny jest wpływ obostrzeń, dotyczących np. swobody poruszania się, na działalność polskich twórców haseł do tej cyfrowej encyklopedii – powstaje ich bardzo dużo w porównaniu np. do grudnia ub.r. czy stycznia br.

Nie są to tylko wpisy dotyczące bieżącej sytuacji epidemicznej. Marzec był rekordowym miesiącem, jeśli chodzi o liczbę haseł utworzonych w polskiej Wikipedii. W sumie było ich aż dwanaście tysięcy

– powiedziała Szafran-Kozakowska.

Dla porównania w listopadzie czy grudniu było to ok. 4-5 tysięcy artykułów każdego miesiąca. Z czego wynika takie wzmożenie? Szafran-Kozakowska jest przekonana, że wielu wikipedystów „ma głębokie poczucie misji”.

Od stycznia polska Wikipedia odnotowała wzmożony ruch w hasłach powiązanych z koronawirusami, kwestiami zdrowotnymi i na temat innych, wcześniejszych epidemii, np. grypy hiszpanki w 1918 r.

Hasło dotyczące koronawirusów istniało jeszcze przed pandemią. Wówczas odwiedzało je dziennie kilkadziesiąt osób; w marcu było to nawet 70 tys. Natomiast hasło COVID-19 notuje obecnie ok. 600 tys. odsłon miesięcznie. Szafran-Kozakowska podkreśla, że nie oddaje to stopnia zainteresowania użytkowników Wikipedii epidemią, bo każde pojęcie ma oddzielną stronę, np. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w Polsce (to jest aktualizowane kilkadziesiąt razy dziennie) i inne jej szczegółowe aspekty.

Ogólna zasada tworzenia wpisów na Wikipedii zakłada, że każde stwierdzenie należy poprzeć wiarygodnym źródłem. To tzw. zasada weryfikowalności.

Polscy wikipedyści korzystają też z zasobów anglojęzycznego odpowiednika tej encyklopedii. Tam od pewnego czasu wszystkie wpisy są weryfikowane przez osoby z wykształceniem medycznym w ramach wikiprojektu „medycyna”.

 

Autor: Szymon Zdziebłowski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, wikipedia, Natalia Szafran-Kozakowska, rekordy
Kolejne 3 wyzdrowienia na Warmii i Mazurach. Nie ma nowych zakażeń koronawirusem w regionie

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował o trzech kolejnych wyzdrowieniach osób zarażonych koronawirusem. Wyzdrowieli dwaj mężczyźni w średnim wieku z powiatu elbląskiego. Jeden z nich był...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV