Historia Teatru Lalek cz. 12
Po Bohdanie Głuszczaku dyrektorem olsztyńskiej sceny lalkowej został reżyser Krzysztof Rościszewski. Funkcję tę pełnił od 1995 roku przez 10 lat.
Wcześniej kierował teatrami dramatycznymi w Grudziądzu, Katowicach, we Wrocławiu oraz w Olsztynie. Ma bardzo bogaty dorobek artystyczny. Wyreżyserował między innymi Operę za trzy grosze Brechta, W małym dworku Witkacego, Iwonę, księżniczkę Burgunda Gombrowicza, Zbrodnię i karę Dostojewskiego, Pułapkę Różewicza. Jego przedstawienie z 1981 roku Pieśń o drodze zdobyło uznanie krytyków w całym kraju.
Krzysztof Rościszewski nie zrezygnował z pracy reżyserskiej w Olsztyńskim Teatrze Lalek, twórczo realizował się na scenie dla dorosłych, której działalność zainicjował spektaklem Narkomanki. Potem powstały między innymi: Kartoteka Różewicza, Emigranci Mrożka, Wariat i Zakonnica Witkacego, Czekając na Godota Becketta. Jednak jako dyrektor OTL myślał głównie o repertuarze dla dzieci, zapraszając uznanych i sprawdzonych twórców.
Czy Krzysztof Rościszewski, od początku swojej kariery zawodowej związany z teatrem dramatycznym, był zaskoczony propozycją zostania dyrektorem teatru lalkowego w Olsztynie?
(alip/łw)